29 Kasım 2012 Perşembe

Mayonez

     Bir süredir oğlumun isteğine direnerek eve mayonez almamaya çalışıyordum. Ama baktım çok istiyor, evde yapmayı önerdim. Birlikte yapalım deyince kabul etti.

    Mayonezin kıvamını tutturduk neyse ki. Hem de blender kullandığımız için öyle dakikalarca karıştırmaya gerek olmadı. Rengi sarımtırak, kıvamı ve tadı yoğun bir mayonez çıktı ortaya. İlk başta oğlum beğenmeyecek diye korktum, ne de olsa o piyasa mayonezinin tadını biliyordu. Ama korktuğum olmadı ve beğendi, sandviç ekmeğiyle epeyce yedi. 

           Mayonezin tadının ve renginin koyuluğu, sızma zeytinyağından kaynaklandı herhalde. Bir dahaki sefere bir de yumurtanın tamamını kullanarak deneyeceğim. Ya da limon suyunu iki çorba kaşığına çıkarabilirim. Belki tadını biraz hafifletebilirler. Onları deneyince paylaşırım.

Malzemeler
1 yumurta sarısı
1 çorba kaşığı limon suyu
1 çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı
1.         El blenderının ağzı girecek kadar geniş olan bir cam kavanoza yumurta sarısını ve limon suyunu koyun.
2.         Çay bardağıyla ölçtüğünüz yağı, damlatmaya uygun ağzı olan salata yağlığı gibi bir kaba koyun.
3.         Blenderla bir yandan çırparken, bir yandan da damla damla yağı ekleyin.
4.         Yağın tamamını döktükten sonra birkaç dakika, tam kıvamını alana kadar yine çırpın.

Notlar
  - Bu ölçülerden küçük bir kase mayonez çıkıyor. Gerçi ev yapımı mayonezi küçük miktarlarda yapmak daha iyi çünkü hazırları gibi uzun ömürlü değil. En fazla bir haftada tüketilmesi gerekiyor.

- Mayonezi el çırpıcısıyla da hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde de pratik oluyor. Ben epeydir blender yerine el çırpıcısını tercih ediyorum. Derin bir kasede beş dakikada hazır oluyor.