1 Ocak 2013 Salı

Kremalı Turta       Yılbaşı için değişik bir tatlı yapmak istiyordum. Justapinch.com’da denk geldiğim bu tarifi denemek istedim. Tarifi iyice incelediğimde malzemelerin ölçülerinin klasik turtadan farklı olduğu dikkatimi çekti. Tarifteki ölçüleri su bardağı olarak oranladım, margarini tereyağıyla değiştirdim, vanilya kullanmadım.

       Turta karışımını tepsiye döktüğümde başarılığı olacağından pek ümidim yoktu açıkçası. Çünkü hamuru neredeyse su gibiydi. Ama sonuçta değişik ve oldukça hafif bir tatlı çıktı ortaya. Aslına bakarsanız buna turta demek ne kadar doğru bilmiyorum. Klasik anlamda bir hamur işi değil, epey kremamsı kıvamı olan cheesecake’e benzeyen bir tatlı. Bu tür tadlardan hoşlanıyorsanız denemenizi tavsiye ederim. Biz beğendik ve bir tepsi tatlı yapıldığı akşam bitti. 

Malzemeler (30-32 cm.lik yuvarlak fırın kabı için)
2 çorba kaşığı tereyağı
4 yumurta
1 su bardağından iki parmak eksik toz şeker
2 su bardağı süt
1 tutam tuz
Yarım su bardağı un
Tepsiyi yağlamak için ceviz büyüklüğünde tereyağı ve toz şeker

Hazırlanışı
1. Yumurta, süt, şeker, un, tereyağı ve tuzu bir blendera koyun ve malzemeler bütünleşene kadar bir dakika civarında karıştırın.
2. Karışımı yağlanmış ve şeker serpilmiş 30 cm. çapındaki bir turta kabına dökün. (Ben cam kap kullandım.)
3. 180 derecede ısıtılmış fırında 45 dakika kadar pişirin.

Notlar

- Tarifin orijinalinde muskat rendesi de kullanılıyor. Fırına vermeden önce rendelenmiş muskatı üzerine serpiyorsunuz.
-  Tarifte 22 cm.lik fırın kabı kullanılıyor ve kalınca bir turta oluyor. Ben taşabileceğini düşündüğüm için daha geniş bir kap kullandım. Hem taşmadı, hem de bir parmak kalınlığındaki dilimler daha iyi oldu. 30 cm.lik yuvarlak tepside 10-12 dilim civarında turta çıktı.