5 Ocak 2015 Pazartesi

Portakallı Trüf

Yılbaşı soframızın tatlılarından biri olan trüfü ilk kez denedim. Oldukça pratik bir tatlı. Az emekle hazırlanıp, bol övgü alınan yiyeceklerden biri diyebiliriz. Çikolatalı tatlıların en sevilenlerinden biri olan trüf, porsiyonluk sunumuyla göze hitap eden ve davet sofralarına yakışan bir tatlı.

Trüf çikolata ve krema karışımıyla hazırlanabileceği gibi, kakaolu kekle de yapılabiliyor. Benim tercihim çikolatanın baskın tadını hafiflettiği için kek kullanılması. Bu şekilde kalan kekler de değerlendirilmiş oluyor. Trüfün yanı sıra, kalan keklerinizi kektop olarak da değerlendirebileceğinizi hatırlatayım bu vesileyle. Onun tarifine bakmak isterseniz şurada.

(Bu tarif ilk kez yemek.com'da yayınlandı.)

Malzemeler (50-55 tane)
300 gram pasta çikolatası (Yarısı bitter, yarısı sütlü çikolata)
200 gr krema
250 gram kakaolu kek (6-7 dilim kadar)
1 portakal kabuğu rendesi

Üzerini Süslemek İçin
Hindistan cevizi, kakao, fındık kırığı, susam vs. gibi istediğiniz süsleme malzemesi

  

Hazırlanışı
1. Malzemelerin tümünü alacak genişlikte bir karıştırma kabına keki elinizle ufalayın. Portakal kabuğu rendesini ekleyin.
2. Bir sos tenceresinde kremayı kaynama noktasına gelene kadar ısıtın ama kaynatmayın. Kaynama noktasına gelince tencereyi ocaktan alın ve elinizle küçük parçalara böldüğünüz çikolatayı kremanın içine koyun. Çikolata tamamen eriyene kadar tahta kaşıkla karıştırın.
3. Çikolatalı karışımı kekin üzerine dökün ve iyice karıştırın. Kabın üzerini strech filmle kapatıp buzdolabında en az dört-beş saat dinlendirin. (Mümkünse bir gece önceden hazırlayın.)
4. Buzdolabından çıkardığınız trüf karışımını 10 dakika oda ısısında bekletin. Bir yemek kaşığıyla kopardığınız parçaları önce parmaklarınız ucunda bütünleştirin, sonra avucunuzun içiyle yuvarlayarak bir tabağa koyun.

5. Üst malzemeleri ayrı ayrı tabaklara koyun. Trüfleri bu malzemelere bulayarak servis tabağına alın.
6. Tatlıyı buzdolabında saklayın.

Not

Trüfü bitter-beyaz çikolata karışımıyla da hazırlayabilirsiniz. Beyaz çikolata kullanacaksanız, 200 gram bitter çikolataya, 100 gram beyaz çikolata şeklinde oranlayabilirsiniz.