2 Ocak 2014 Perşembe

KektopYılbaşı akşamı çocuklar için kektop, orijinal adıyla cake pops yaptım. Bizimki gibi sık kek pişirilen evlerde, tazeliğini yitirmiş kekleri değerlendirmek için çok uygun bir tarif. Ayrıca son derece pratik, sadece iki malzemesi var; kek ve eritilmiş çikolata.

Bir iki noktaya dikkat edilirse kektop, yapımı kolay bir tatlı. Öncelikle çikolatanın kalitesi önemli. Ben kektoplar için kakao yağı içeren bitter ve beyaz pasta çikolatası aldım. Bunu almak istemezseniz, marketlerde pasta çikolatası olarak satılan ürünler var, onlardan kullanabilirsiniz.15 civarında kektop için 250-300 gr çikolata yeterli oluyor.

 
 Kektopları birçok malzemeyle çeşitlendirmek ve zenginleştirmek mümkün ama her şeyin sadesinin sevildiği evimizde maceraya girmedim ve en sadesinden yaptım. İyi ki de öyle yapmışım, çocuklar çok severek yedi ve kektoplar yapıldığı akşam bitti. 

Bizde uygulanamasa da, kektopları limon ve portakal kabuğu rendesi, ince dövülmüş ceviz, fındık ve badem gibi malzemelerle zenginleştirmek, ayrıca yoğururken krema kullanmak mümkün. 

Bu tarifte ölçü vermek istemiyorum ama genel bir fikir vermesi açısından söyleyeyim; 5-6 dilim kekten 16 tane kektop çıktı ve yaklaşık 300 gr çikolata kullandım. İki tür kekten yaptım kektopları; birincisi elmalı tarçınlı pasta için yaptığım yumuşak pasta tabanının kapak kısmından kestiğim keklerdi. İkincisi de oğlumun beslenmesi için hazırladığım mini tepsi kekinden arta kalan 4 dilim civarında kekti. 

Kakaolu keki beyaz çikolatayla, sade keki ise bitter çikolatayla kaplayarak hazırladım kektopları. Bu şekilde sunumu daha güzel oldu bence. 

Tatlıyı hazırlarken her aşamayı fotoğraflamaya çalıştım, fotoğrafların yardımcı olacağını umuyorum. 

Kızımın “kekli lolipop” diye ısrarla istediği kektop, bizim evde sık yapılacak anlaşılan. Yılbaşı akşamı için yaptıklarım bitince, çocukların ikisi de ertesi gün yeniden istediler. İçi kakaolu kek, üzeri beyaz çikolata kaplı olanı özellikle beğendiler. 

Malzemeler
Bitter veya beyaz pasta çikolatası
Kek dilimleri
Çöp şiş veya lolipop çubuğu

Kektoplar için kullandığım beyaz kek "Yumuşak Pasta Tabanı"nın kapak kısmından:)

            Yapılışı
1. Çikolatayı cezve gibi derin bir kaba parçalar halinde koyun. Cezveyi yarısına kadar su dolu yayvan bir tencerenin içine yerleştirin ve kısık ateşte çikolatayı arada bir karıştırarak eritin.
2. Keki elinizle ufak parçalara ayırın. Hamurlaşmasını kolaylaştırmak için erittiğiniz çikolatadan bir iki çorba kaşığı kekin üzerine ekleyin. İyice yoğurun ve ceviz büyüklüğünde toplar yapın. 
3. Dondurma kupu gibi derin bir kabın üzerini strech filmle kaplayın. Yapacağınız miktara göre birden fazla kupu bu şekilde hazırlamanız gerekebilir. Ben iki kup hazırladım, her birinin üzerine sekiz kektop yerleştirdim. Kupları bir tepsinin üzerine yerleştirin, böylece çikolata akarsa tezgahınız kirlenmemiş olur.
3. Çubuğun ucunu eritilmiş çikolataya batırın, kek topunun ortasına yerleştirin. Bu haliyle eritilmiş çikolatanın içine batırın. Cezvenin kenarına hafifçe vurarak fazla çikolatayı akıtın. Sonra çubuğu çevirerek çikolatanın eşit dağılmasını sağlayın. Çikolatanın akması bittiğinde çubuğu strech filme batırın. Tüm kektoplar için bu işlemi tekrar edin. 


 Bitter çikolatayı küçük tencerede erittim ama pek pratik olmadı. Beyaz çikolatayı eritirken cezve kullandım, topları çok daha rahat çikolataya buladım bu şekilde.

4. Kektoplar hazırlandıktan sonra balkon gibi serin bir yerde çikolatanın sertleşmesini bekleyin.  Bu aşamada topların birbirlerine değmemesine dikkat edin. Zaten strech film bu işe yarıyor, çubukları sabitliyor.
Strech filmle kaplanmış bardaklar kektopların sabit durmasını sağlıyor.Kullandığım beyaz pasta çikolatası da yukarıdaki fotoğrafta.

5. İyice sertleştikten sonra buzdolabına alın.
6. Servis yaparken başka derin bir kaba alıp o şekilde sunabilirsiniz.

Not:
- Ben çöp şiş kullandım ama çocuklar için tehlikeli bir malzeme olduğu için yerken başlarından ayrılamadım. Sanırım lolipop çubuğu bu tatlı için daha uygun.
- Erittiğiniz çikolatadan artan olursa, yağlı pişirme kağıdı üzerine yayın ve sertleşmesini sağlayın. Bu şekilde tüketebilir veya tatlı süslemelerinde kullanabilirsiniz.