1 Ocak 2014 Çarşamba

Yumuşak Pasta TabanıPratik tarifleri herkes kadar sevsem de, kolaylık adına hazır satılan ürünleri tercih etmiyorum. Pasta tabanı da bunlardan biri; pratik olduğunu kabul ediyorum ama içeriğinde glikoz şurubu ve bir sürü başka katkı olduğunu fark ettiğimden beri almıyorum. 

Geçen seneden beri pasta tabanı konusunda epey ilerleme kaydettim aslında. Evde nasıl yapabilirim diye araştırırken iki tane tarifim oldu bile. Bunlardan biri tereyağlı pasta tabanı (tarifi şurada), diğeri de oğlumun puf pasta isteğinin sonucunda gelişen kakaolu pasta tabanı (onun tarifi de şurada).

Bu pasta tabanının elmalı tarçınlı pastaya dönüşmüş hali...“Yumuşak Pasta Tabanı” adını verdiğim üçüncü tarif de arkadaşım Sultan’dan. Bu tarifin farkı bildiğimiz keke çok daha yakın olması. Kıvamı oldukça yumuşak. Meyveli pastalar hazırlamak için daha uygun. Ayrıca, ister kakaolu, ister sade hazırlanabiliyor.

Yılbaşı akşamı “Elmalı Tarçınlı Pasta” yapmayı kararlaştırınca bu tarif aklıma geldi.  Elmalı içe yumuşak kıvamlı bir pasta tabanının daha çok yakışacağını düşündüm; öyle de oldu. Deneyen herkes Elmalı Tarçınlı Pastayı çok beğendi. 

Bu arada tarifte kendime göre küçük değişiklikler yaptım. Şeker ve yağ miktarını biraz azalttım. Pasta tabanının içine de tatlı malzemeler konulduğu için fazla şekerli olmasına gerek yok. Bence bu şekilde daha güzel oldu.

 Malzemeler (26 cm. çapında kelepçeli yuvarlak kalıp için)
4 yumurta
1 su bardağı+ 3 çorba kaşığı toz şeker
1 su bardağı süt
1 su bardağından iki parmak eksik zeytinyağı
3 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
(Kakaolu kullanılmak istenirse) 4 silme çorba kaşığı kakao

Hazırlanışı
1. Fırını 180 derecede ısıtın.
2. Kek kalıbının tabanına yağlı kağıt yerleştirip üzerini tereyağıyla yağlayın, hafifçe un serpip silkeleyin.
3. Yumurta ve şekeri mikserle krema kıvamına gelene kadar karıştırın.
4. Sırasıyla süt, zeytinyağı, un ve kabartma tozunu ekleyip çırpmaya devam edin.
5. Kakaolu pasta tabanı istiyorsanız kakaoyu ekleyip kaşıkla karıştırın.
6. Karışımı kalıba dökün.
7. Keki sıcak fırına alın. Kürdan testiyle pişmesini kontrol edin. Kürdan temiz çıkıyorsa fırından alın.
8. Kekin ılımasını bekleyin ve kalıptan dikkatlice çıkarın.
9. Büyük bir bıçakla keki enlemesine ikiye bölerek iki kat pasta tabanı elde edin.
 Pasta tabanını güzelce kesme işini eşim yaptı.

Not:
-Bu tarifte kabartma tozu olduğu için kekin üstü biraz kabardı. Kabaran kısmını keserek üst katını düzleştirdim. Kestiğim bölüm ziyan olmadı ama. Artan kek parçalarından kektoplar yaptım.
-Pasta tabanını bekletirken, üstteki fotoğrafta  olduğu gibi aralarına kağıt havlu konulması iyi oluyor. Bu şekilde üstü kapalı olarak bir gün beklettim pasta tabanını.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder