5 Şubat 2013 Salı

Tava Böreği

 Tava böreği özellikle kahvaltılarda tercih ettiğimiz bir börek. Yapımı kolay, istediğiniz malzemeyle kullanmaya uygun çıtır bir börek. Arkadaşlarla bir araya geldiğimiz bir kahvaltıda bu sefer patatesli yaptım tava böreğini.   


Malzemeler
3 yufka
Sosu için
1 yumurta
2 çorba kaşığı yoğurt
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım çay bardağı süt
İç malzemesi
2 orta boy veya 3 küçük haşlanmış patates
Tuz, karabiber

Hazırlanışı
1. Haşlanmış patatesi çatalla ezin, tuz ve karabiber ekleyerek iç malzemeyi soğumaya bırakın.
2. Bir kasede yumurtayı çırpın, üzerine yoğurt, zeytinyağı ve sütü ekleyerek karıştırın.
3. Böreği yapacağınız genişçe bir tavanın tabanını zeytinyağıyla yağlayın, bir yufkayı bölmeden kenarları tavadan taşacak şekilde yerleştirin. Üzerine sosu kaşıkla yayarak dökün.

4. İkinci yufkayı birincinin üzerine yayın, ikinci yufkanın tavadan taşan kenarlarını koparın. Kopardığınız bu parçaları koymadan önce ortadaki bölüme kaşıkla sos dökün. Kopardığınız parçaları yerleştirdikten sonra tekrar sos dökün ve sonra iç malzemeyi yayarak koyun.

5. Son yufkayı da ikincisi gibi önce tavanın dışında kalan yerlerinden koparın, o bölüme sos sürün, sonra kopardığınız yufkaları yerleştirip tekrar sos dökün.
6. İlk yufkanın tavanın dışından sarkan kenarlarını üzerine kapatın. Kalan sos aşağıya akmayacak şekilde dikkatlice böreğin üzerine sürün. 

7. Tavanın ağzını kapatın ve orta ateşte alt yüzü iyice kızarana kadar pişirin. Bir yüzü kızarınca spatula veya kapak yardımıyla diğer tarafını çevirin. 

8. Börek piştikten sonra hemen servis tabağına alın. Ağzı kapalı olarak tavada bırakmayın.

Notlar:
- Bu böreği peynirli yapmak isterseniz 250 gr. civarı beyaz peynir yeterli olacaktır
- İstisnaları var mıdır bilmiyorum ama yufkayla pişirdiğiniz börekleri dışarıda soğutursanız hamur olmazlar. Genel olarak yufka böreklerinin ağzı kapalı olarak veya fırında bekletilmemeleri gerekiyor.