13 Ağustos 2015 Perşembe

Yeşil Soğanlı Çin Gözlemesi (Scallion Pancakes)

Çin mutfağının ünlü bir kahvaltılığı olduğunu öğrendiğimden beri bu gözlemeleri yapmak aklımdaydı. Hem bir kahvaltı insanı olduğum için hem de Çin mutfağına merakımdan tarifi hemen proje olarak kaydettim.

Yeşil soğanlı gözleme projesi için internette çok sayıda tarife denk geldim. Sonuçta epeyce tarif okuyunca kendime göre ölçüler çıkardım. Bazı tariflerde hamuru yoğurduktan sonra tezgaha vurarak inceltme gibi ustalık gerektiren teknikler kullanıldığını gördüm ama ben sadelikten ayrılmadım. Aslında son derece pratik bir tarif, üç malzemeden oluşan sade bir hamurla yapılıyor. Yağlanması ve katlanarak yeniden açılması sayesinde bizim mutfağımızdaki gözlemeye benzeyen katmanlı bir hamur işine dönüşüyor.

Katı yağ kullanılmadan hazırlanan bu tarifin geleneksel versiyonlarında susam yağı gibi Uzakdoğu mutfağına özgü bitkisel yağlar kullanılıyor. Ben zeytinyağı kullandım ve sonuç beğenildi.

(Bu tarif ilk kez yemek.com'da yayınlandı.)

Malzemeler (6 kişilik)
250 gram un (200 ml. su bardağında 2,5 bardak)
1 tatlı kaşığı tuz
180 ml. kaynar su (1 su bardağından 2 parmak eksik)
3-4 yemek kaşığı soğuk su (ihtiyaca göre kullanılacak)

İç malzeme
4 adet taze soğanın ince doğranmış yeşil yaprakları
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hamur açmak için
Birkaç yemek kaşığı un

Kızartmak için
Zeytinyağı

Yapılışı
1. Hamuru yoğuracağınız kaba un ve tuzu koyup elinizle karıştırın. Sıcak suyu ekleyip tahta bir kaşıkla hamura yedirin.

2. Hamur bütünleşene kadar kaşıkla soğuk su ekleyin. Bütünleştiği zaman soğuk su eklemeyi bırakın. Hamuru elinizle birkaç dakika yoğurun. Üzerine nemli bir bez örtüp yarım saat dinlendirin.3. Tezgahın üzerine biraz un serpip hamuru bıçakla dört parçaya kesin. Her bir parçanın altını ve üstünü unlayarak ince bir daire şeklinde açın.


4. Açtığınız her bir dairenin üzerine yarım yemek kaşığı zeytinyağını fırçayla sürün. Üzerine bir yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış taze soğan yaprağını serpiştirin. Hamuru alt kenardan başlayarak sarın ve bir rulo haline getirin. Ruloyu içe doğru kıvırarak kendi etrafında bir daire şekli verin. Her bir parça için bu işlemi tekrarlayın.

5. Hamurları 10 dakika daha dinlendirin.
6. Unlanmış tezgahta her bir parçayı merdaneyle bir santimetre kalınlığında bir daire şeklinde açın.
7. Bir tavada zeytinyağını kızdırın. Gözlemeler altın sarısı renk alana kadar her bir tarafını birkaç dakika kızartın.
8. Tavadan aldığınız gözlemeleri kağıt havlu üzerine koyarak fazla yağını çektirin.

9. Gözlemeleri dörde bölerek servis yapın. 


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder