26 Eylül 2015 Cumartesi

Hardal Sosu

Hardal sosu ne zamandır aklımda olup bir türlü yapmaya fırsat bulamadığım tariflerden biri. Kolay olduğunu biliyordum, tarif soranlar da olmuştu ama bir türlü deneyememiştim. Geçenlerde aktarın önünden geçerken aklıma gelince hemen hardal tozu aldım.Hazır satılan hardalla evde yapılan hardal arasında ciddi fark olduğunu belirteyim. Bizde marketlerde bulabileceğiniz hardal sosu sayısı sınırlı ve çoğu oldukça katkılı soslar. Fazla keskin olmadıkları için hazır satılan hardalları rahatça tüketebilirsiniz. Ama ev yapımı hardal öyle büyük miktarlarda rahat tüketilebilecek bir sos değil. O yüzden aşağıdaki ölçüler gözünüze az gelmesin. Bu ölçülerden epeyce gidebilecek bir hardal yapabilirsiniz.

Ev yapımı hardalın acılığı biber acısı gibi değil. Keskin, geniz yakan bir tadı var. Bu keskinliği öğütülmüş hardal suyla temas ettiği anda hissedebiliyorsunuz. Kasede karıştırırken bile gözlerinizi yakıyor.

Hardal sosunu et yemeklerinin yanında kullanabilir, hamburger ekmeklerinin içine az miktarda sürebilirsiniz. Biz mayonezle karıştırarak kullandık, bu şekilde çocuklar da yiyebildi. Bir kase mayonezin içine bir tatlı kaşığı hardal ekledim, mayonez epey zenginleşti. Hardal sosunu bir şeyle karıştırmadan çocukların rahatça yiyebileceklerini pek sanmıyorum. En azından ben kendi çocuklarıma teklif etmedim ama mayonezin içine katınca sorun olmadan yediler.

Malzemeler (250 ml. hardal sosu için)
50 gram öğütülmüş hardal tohumu
100 ml. su (Yarım su bardağı)
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı limon suyu
2 yemek kaşığı elma sirkesi
1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu veya süzme bal
2 tatlı kaşığı toz zerdaçal
Arzuya göre 1 tatlı kaşığı muskat cevizi rendesi
Tüm malzemeler bir arada...

Yapılışı
1.  Bir karıştırma kabına toz hardalı koyun, üzerine suyun yarısını ekleyin ve tel çırpıcıyla karıştırın.

Toz halindeki hardalın rengi açık, hardal sosuna koyu rengini zerdeçal veriyor.
 2. Zeytinyağı, limon suyu, elma sirkesi ve bal veya akçaağaç şurubunu ekleyip iyice karıştırın. Kıvamını biraz daha akıcı hale getirmek için kalan suyu azar azar ekleyin. Pudingden biraz daha akıcı bir kıvama geldiğinde su eklemeyi bırakın.


3. Zerdeçal ve muskat cevizi rendesini ekleyip yeniden karıştırın.

4. Hardal sosunu kapaklı cam bir kavanozda buzdolabında muhafaza edin.

Notlar
Hardal sosuna rengini veren zerdeçalı mutlaka kullanmanızı öneririm. Muskat cevizi isteğe bağlı ama onun da hardala çok yakıştığını söylemeden geçmeyeyim:)
Bu sosu buzdolabında kapağı kapalı bir şekilde iki ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

Hardal sosundaki keskinliği azaltmak için bal miktarını iki katına çıkarabilirsiniz. 

1 yorum :

  1. Bunu hemen denemeli. İstenilen tatlılık-hardal dengesi çok kolay ayarlanabilir. ����

    YanıtlaSil