11 Mayıs 2021 Salı

Politiko Tatlısı (Şerbetli Kremalı İrmik Keki)

Farklı mutfaklardan olsa da bayramlarda şerbetli tatlı geleneğini bozmuyoruz. Bu bayram tatlısı komşu mutfaktan Selanik politikosu veya politiko tatlısı.

Politiko tatlısı, Yunan mutfağından daha önce denediğim başka tatlılar gibi hem şerbetli hem kremalı. Böyle bir tatlının ağır olacağını düşünebilirsiniz ama krema katmanı şerbeti hafifletiyor. Bir YouTube önerisi üzerine proje dosyasına aldığım tatlı tam bir Ege lezzeti. Damla sakızı ve tarçın güzel bir lezzet ikilisi. Politikonun gül suyu ve mahlep kullanılan versiyonları var. Benim yaptığım en sade olanı. 

Tatlıyı şu tariften uyarladım. Çok güzel anlatılmış, iyi bir tarif. Şerbette kendi yöntemimi kullandım, şeker miktarını azalttım ve damla sakızını hem keke hem kremaya koydum. Üç hazırlık gerektiren bir tatlı olduğu doğru ama zorlayıcı bir tarafı yok. Bayram için farklı, pratik bir seçenek olarak deneyebilirsiniz. 

Malzemeler (25*40 cm dikdörtgen fırın tepsisi için) 

Şerbeti için 

500 gram toz şeker (Yaklaşık 3 su bardağı)

500 ml su 

1 çubuk tarçın ( isteğe bağlı) 

1 yemek kaşığı limon suyu 

İrmik keki için 

2 parça damla sakızı 

500 gram irmik 

180 gram toz şeker (Yaklaşık 1 su bardağı) 

1 paket kabartma tozu 

1 çay kaşığı karbonat 

450 ml süt 

Fırın tepsisini yağlamak için 

1 tatlı kaşığı tereyağı 

Krema için 

1 parça damla sakızı 

1200 ml süt (Yaklaşık 6 su bardağı) 

180 gram toz şeker (Yaklaşık 1 su bardağı) 

120 gram mısır nişastası (Yaklaşık 1 su bardağı) 

Tartınız yoksa nişasta miktarını ölçmek zorlayıcı olabilir.
120 gr mısır nişastası dolu dolu bir su bardağı geliyor.


2 adet yumurta sarısı 

75 gram tereyağı (Yaklaşık 3 yemek kaşığı) 

Üzeri için 

Toz tarçın 

Yapılışı 

1. Şerbeti hazırlamak için toz şeker, su ve tarçın çubuğunu bir tencereye alın. Orta ateşte arada karıştırarak kaynatın. Kaynayınca ocağın altını kısın, beş dakika daha kaynatın. Limon suyunu ekleyip iki dakika daha kaynatın. Ocağı kapatıp şerbeti soğumaya bırakın. 

2. Kek için fırını 180 derecede ısıtın. Fırın kabını tereyağı ile yağlayın. 

3. Kek için kullanacağınız toz şekerden bir tatlı kaşığı alın. Havanda damla sakızını toz şekerle ezin. 

4. Ezilmiş damla sakızı, irmik, toz şeker, kabartma tozu ve karbonatı bir karıştırma kabında karıştırın. Sütü ekleyin, bütünleşene kadar karıştırın. 

Kekin kıvamı alışılmıştan farklı. Sulu bir hamur gibi görünüyor.

5. Karışımı fırın tepsisine boşaltın. Düzgün yayılmasını sağlayın. Önceden ısınmış fırında 25-30 dakika civarında pişirin. 6. Fırından aldığınız sıcak kekin üzerine soğuk şerbeti dökün. Şerbeti çekmesi için oda ısısında bekletin. 

Unlu hamur olsaydı şerbeti emmesi için üzerine çatalla delik açmak gerekebilirdi. İrmikte böyle bir ihtiyaç yok, şerbeti kolaylıkla çekiyor.

7. Krema için kullanacağınız toz şekerden bir tatlı kaşığı alın. Havanda damla sakızını toz şekerle ezin. 

8. Tereyağı hariç tüm krema malzemelerini tencereye alın. Ocağa almadan önce homojen bir görünüm alana kadar karıştırın. Orta ateşte kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Kaynayınca ocağı kapatın. Tereyağını ekleyip karıştırarak eritin. 

9. Kremayı sıcakken kekin üzerine boşaltın. Spatulayla yayarak düzeltin. Oda ısısına gelince soğuması için iki saat buzdolabında bekletin. 

10. Toz tarçını tatlının üzerine eleyerek serpin. Dilimleyerek servis yapın. Notlar 

1. Şerbetli tatlıların çoğunda olduğu gibi bu tatlıda da soğuk şerbeti sıcak tatlıya döküyoruz. O yüzden ilk olarak şerbeti hazırlıyoruz. 

2. Kremasında mısır nişastası kullanılan politikonun kekini glütensiz irmikle yaparsanız glütensiz bir tatlı hazırlayabilirsiniz. 

3. Soğudukça lezzetlenen bu tatlıyı buzdolabında saklamanız gerekiyor.


 


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder