16 Temmuz 2019 Salı

Acı Biber Reçeli


Uzun bir aradan sonra bloga nihayet bir tarif girebiliyorum. Geçen ayın okul ve sınav koşturmacası içinde yeni bir yemek deneme şansım olmamıştı. O yoğunluğu geride bırakınca gözümü yeniden mutfağa çevirdim. Ve çok sevdiğim yemek keşiflerine acı biber reçeliyle geri döndüm.


Acı biber reçeli bizim mutfağımıza uzak bir tarif ama dünyanın belli yerlerinde oldukça popüler. Uzak Doğu'nun yanı sıra ABD, İngiltere ve Avustralya'da çok seviliyor. Adının reçel olması kıvamından kaynaklanıyor, yoksa bildiğimiz anlamda ekmek üzerine sürüp kahvaltıda yiyebileceğiniz bir şey değil. Kendisini bir sos ya da çeşni gibi düşünmek en doğrusu. Makarnadan, sebze ızgaralarına ve et yemeklerine kadar çok çeşitli gıdalarla birlikte servis edebileceğiniz güçlü bir eşlikçi.

Acı biber reçelini ilk kez televizyonda Donna Hay yaparken görmüştüm, sonra bir arkadaşım denedi. Tadına bakınca daha net fikrim oldu. Yabancı sitelerde çok çeşitli acı biber reçeli tarifi var. Onlara baktığımda ilk dikkatimi çeken şeker miktarının fazlalığıydı. 150-200 gram ölçüsündeki acı biber için 1 kilo civarında toz şeker kullanılıyordu. Benim için bu miktarın fazla olacağını düşündüm. Acı biber reçelinin klasik malzemelerini kendi damak tadıma uygun ölçülerle birleştirmek istedim.

Benim versiyonum biraz meyveli gelebilir ama hepsinin yerinin olduğunu düşünüyorum. Elma zaten lezzet için değil, kıvam için kullanılıyor. Elmanın pektin içeriği reçelin koyulaşmasında önemli. Portakal kabuğu rendesi ise bence bu sosa özel bir lezzet veriyor.

Malzemeler (500 ml. sos için)
150 gram acı kırmızı biber
300 gram kapya biberi ( Yaklaşık 3 adet)
5 diş soyulmuş sarımsak
Başparmak büyüklüğünde soyulmuş kök zencefil
2 adet portakal kabuğu rendesi
500 gram toz şeker (Yaklaşık 2,5 su bardağı)
250 ml. elma sirkesi (Yaklaşık 1 su bardağı)
2 adet yeşil elma (Ben golden kullandım)
Yapılışı
1. Acı biberlerin sap kısımlarını çıkarın. Çekirdekleriyle birlikte iri parçalar halinde doğrayın.
2. Kapya biberlerin sap kısımlarını çıkarın, çekirdeklerini ayıklayın ve iri parçalar halinde doğrayın.
3. Sarımsakları ince doğrayın. Zencefili rendeleyin.
4. Doğradığınız biberleri, sarımsak parçalarını, rendelenmiş zencefili, portakal kabuğu rendesini mutfak robotu veya rondonun haznesine koyun. Aralıklara çalıştırarak malzemelerin parçalanmasını sağlayın.
5. Elmaları kabuklarını soymadan dört parçaya bölün, çekirdekli kısımlarını ayıklayın. Elma dilimlerinin üzerine bıçakla kesikler yapın.
6. Biber karışımını, toz şekeri, elma sirkesini ve elma dilimlerini yayvan çelik bir tencereye alın. Yüksek ateşte sık karıştırarak şekeri eritin. 10 dakika civarında arada karıştırarak yüksek ateşte tutun. Ardından kısık ateşe alın ve yine arada karıştırarak 15 dakika daha ocakta tutun.
7. Karışım koyulaşıp jelleşmeye başladığında ocaktan alın. İçindeki elma parçalarını çıkarın.
Görüntüdeki kıvama geldiğinde ocaktan alabilirsiniz. 
8. Sterilize ettiğiniz kavanozlara karışımı boşaltın. Kapaklarını sıkıca kapatıp oda ısısında soğumaya bırakın.

Notlar
- Bu tarif için "çok acı" kategorisindeki biberleri kullanmak gerekiyor. Benim kullandığım biberler Gaziantep'ten gelen küçük kırmızı biberlerdi. Yaklaşık 20 tanesi 150 gram geldi.
- Tatlılığı daha az olsun isterseniz şeker miktarını 2 su bardağına düşürebilirsiniz.
- Ben sosu 250 ml.lik iki kavanoza böldüm. Oda ısısına geldikten sonra buzdolabına aldım. Kavanozlar açıldıktan sonra buzdolabında saklanması gerekiyor.
- Sosun ne kadar süre saklanabileceğini henüz bilmiyorum. Ama diğer tariflerde açıldıktan sonra birkaç hafta içinde tüketilmesi gerektiği söyleniyor. Açılmadığı sürece buzdolabında daha uzun süre saklanabileceğini düşünüyorum. 
2 yorum :

  1. Bu bilinen acı biber reçellerinden biraz daha derinlikli bir tarif olmuş, elma, sarımsak, zencefil ile...
    Ama acı biber tutkunu birisi olarak ilgimi cezbetti, ilk fırsatta deneyeceğim.����

    YanıtlaSil
  2. Zencefil ve meyveler bu tarife epey lezzet katıyor.

    YanıtlaSil