7 Eylül 2013 Cumartesi

Kışlık Domates Sosu       Doğal beslenmeye çalışan birisi olarak, meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye özen gösteriyorum. Böyle olunca da kışın domates, salatalık almıyoruz eve. Kahvaltıda domates yeme keyfimi, Kasım-Mayıs arası askıya alıyorum kısaca. Zaten mevsim dışı yetiştirilen meyve-sebzenin tadını da sevmiyorum. Mevsiminde, doğal üreticilerden aldığım domatesin tadını, kışın satılanlarda bulamayacağımı biliyorum.  


             Böylece yaz sebzelerinden kışın el altında bulunması gerekenler, “kış hazırlıkları” olarak tabir ettiğimiz faaliyetlere konu oluyor. Ama hemen söyleyeyim, öyle her şeyi kendim yapmıyorum; salça, erişte, reçel gibi ürünleri güvendiğim üreticilerden alıyorum. Salça Urfa’dan, erişte ve reçel Kayseri’den geliyor. Benim kış hazırlığım bu sene ilk kez denediğim tarhana, turşu, derin dondurucuya konulan birkaç poşet bezelye ve domates sosundan ibaret.
            Domates sosunu kışın menemen ve domates çorbası yapmak için kullanıyorum, bir de tabi bazı yemeklerde salçanın yanına birkaç kaşık bu sostan ilave ediyorum.
            Bu sene Antalya’dan Serdar Bey’in çiftliğinden geldi domatesler. Başka ürünlerini severek ve güvenerek tükettiğim bu çiftliğin domatesleri de gayet güzeldi.
Domates sosunu 25 kilo domatesten yaptık bu sene. Annem ve kız kardeşimle kuvvetli bir ekip olarak yapınca sos işi birkaç saatte bitti. 10 tanesi 1 litrelik büyük kavanozlar olmak üzere 25 kavanoz kadar domates sosu çıktı.
            Ölçü veremeyeceğim bu tarifte malzeme listesi de yok. Üç malzemeye ihtiyacınız var sadece; domates, tuz ve zeytinyağı. Tabi bir de rondo veya blender gibi bir mutfak aletine. Biz bu sefer el blendırı kullandık.
        
   Yapılışı:
  Domatesleri yıkadıktan sonra dörde bölerek dilimleyin. Çelik bir tencereye bastırarak koyun ve üzerine biraz tuz ve zeytinyağı ekleyin. Domatesler kaynamaya başladıktan beş dakika sonra el blendırından geçirerek pürüzsüzleştirin. Domatesler biraz suyunu çekip, hafif koyulaşana kadar pişirin. (Rondoyla yapmak isterseniz domatesleri dörde böldükten sonra rondodan çekin ve tencereye koyun. Pişirme işlemini aynı yukarıdaki şekilde uygulayın.)


            Sos piştikten sonra altını kapatın ve sıcakken, bir havluyla tuttuğunuz cam kavanoza domates sosunu kepçeyle koyun. Kavanozun ağzına kadar sosu doldurun. Kavanozun kapağını kapatıp bir örtünün üzerine hemen ters çevirin. Kavanozlar iyice soğuyana kadar hiç dokunmadan bekletin. (Biz akşam yaptık ve sabaha kadar beklettik.)  


            Konserve işleminin tam olabilmesi için kavanoz kapaklarının atmamış olması gerekiyor. Bunun için vidası gevşememiş yeni kapaklara ihtiyacınız olacaktır. Eğer kavanoz kapaklarınız eskiyse yenilerini almanızı öneririm. Eylül başından itibaren, ayrı satılan kavanoz kapaklarını marketlerde bulabilirsiniz.
     Kavanoz kapakları atmadıysa sosunuz olmuş demektir. Güneş görmeyen bir dolapta saklayabilirsiniz, buzdolabı şart değil. Ama kavanozu açtıktan sonra hepsini kullanmazsanız, o kavanozu buzdolabında saklamalısınız. Yoksa bozulabilir.
            Bir önceki akşamdan yapıp, gece boyu beklettiğimiz sosu, sabah hemen lezzet testine aldık. Kapakların hiçbiri atmamıştı, dolayısıyla konserve denememiz başarıyla sonuçlanmıştı. Lezzet testi de aynı ölçüde başarılı geçti, doğal yetiştirilmiş bu güzel domateslerden yaptığımız sosu hepimiz beğendik.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme