4 Temmuz 2016 Pazartesi

Pratik Kavunlu Dondurma (Kondanse Sütlü Dondurma)

Bu haftanın tarifi, geçen haftanın yoğunlaştırılmış süt projesinin sebebi olan kavunlu dondurma. Çocukların dondurma ihtiyacını ve yapımı seçeneklerle karşılamak istiyorum. Ama zor ve uğraştırıcı tariflerle değil. Kısa zamanda yapılabilecek yormayan ve hızlı bir şekilde olması tercihim. Her şeyi bir arada istiyorum gördüğünüz üzere:) Sağlıklı olsun, hızlı olsun, ekstra aparat gerektirmesin. Yaptıkça görüyorum ki, bunun sağlamak zor değil. Ev yapımı, kolay ve hızlı seçenekler elimizin altında aslında.


Geçen haftalarda yaptığım ıspanaklı yeşil dondurmanın başarısının ardından ikinci deneme cesareti hemen geldi. Bu defa daha sütlü bir dondurma olsun istedim. Yoğunlaştırılmış sütün dondurma yapımında kullanıldığını biliyordum. Pratik bir tarif de bulunca denemek için fazla beklemedim.
Yoğunlaştırılmış sütü tek malzeme sayarsanız bu dondurma iki malzemeli. Ve sadece 20 dakikalık bir ön hazırlık gerektiriyor. Kondanse sütü bir gece önceden hazırlayıp, kavunları da dondurursanız, ertesi gün yapmanız gereken tek şey onları rondodan geçirmek ve birkaç saat daha beklemek.

Dondurmayı hazırlarken renginin daha canlı olması için gıda boyası olarak zerdeçal kullandım. Makarna haşlama suyuna kattığımda çok hoş bir renk veren zerdeçal, dondurmada aynı işlevi görmedi. Kaynatılmadığı için olsa gerek diye düşünüyorum. Ama küçük de olsa bir farklılık yarattı. O yüzden tercihe bağlı malzeme olarak veriyorum, istemezseniz kullanmayabilirsiniz.

Malzemeler
Kondanse süt için
100 gram süt tozu (1 su bardağından bir parmak fazla)
170 gram toz şeker (1 su bardağı)
50 gram tuzsuz tereyağı
Yarım çay kaşığı toz zerdeçal (isteğe bağlı)
80 ml. sıcak su

Küçük bir kavunun yarısı (Kabuğu soyulup çekirdekleri ayıklandıktan sonra 450 gram geldi)

Büyük olmayan bir kavun kullandım.

Yapılışı
Kondanse süt
1. Toz şekeri mutfak robotu veya rondoda inceltin.
2. Bir karıştırma kabına süt tozu ve inceltilmiş toz şekeri koyun. Sıcak suyu ekleyerek mikserle karışım bütünleşene kadar kadar çırpın.
3. Tereyağını toz zerdeçalla birlikte cezve gibi küçük bir kapta eritin. Mikserle çırpmaya devam ederken tereyağını karışıma ekleyin. Pürüzsüz ve homojen bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam edin.
4. Hazırladığınız kondanse sütü bir kavonaza aldıktan sonra soğutun.

Dondurma 
1. Kavunların kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkarın. Küçük parçalar halinde dilimlediğiniz kavunu buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuda dondurun.


2. Derin dondurucudan çıkardığınız kavunu rondodan geçirebilecek hale gelene kadar 10 dakika oda ısısında bekletin. Rondonun haznesine donmuş kavun ve kondanse sütü koyun ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.

3. Hazırladığınız karışımı derin dondurucuya girmeye uygun bir kaba koyun. Derin dondurucuda iki saat beklettikten sonra karıştırın, tekrar dondurucuya koyun. İki saat daha bekledikten sonra dondurma servise hazır olacaktır. 

Sıcakta dondurma fotoğrafı çekmenin hiç kolay olmadığını öğrendim bu arada:)