1 Temmuz 2016 Cuma

Kolay Şekerli Kondanse Süt (Pratik Yoğunlaştırılmış Şekerli Süt)

Yoğunlaştırılmış süt yapmak bir süredir aklımdaydı. Batı mutfağında ara malzeme olarak sık kullanılıyor. Kahveyi tatlandırmaktan tutun da dondurma ve cheesecake gibi pek çok gıdada kullanılan bir ürün. Ülkemizde bulmak biraz zor ve maliyetli. Ayrıca hazır satılanların içeriğinden emin olmak da zor. O yüzden en iyisi evde yapmak.Yoğunlaştırılmış süt, geleneksel haliyle sütün iki saat civarında pişirilerek suyunun uçurulması ve şeker ilavesiyle hazırlanıyor. İki malzemeli bir süt ürünü. Süt reçelinden ne farkı var diye düşünebilirsiniz. Karbonat eklenerek hazırlanan süt reçeli, karamel tadına yakın. (Süt reçelinin tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.) Yoğunlaştırılmış sütte karamel tadı yok. Ayrıca süt reçeli kendi başına tüketilebilen bir yiyecek. Yoğunlaştırılmış süt ise bir ara malzeme. Yani kendi başına tüketilmekten çok başka şeyler yapmak için kullanılıyor. Bana da dondurma için lazım oldu zaten.

Nasıl yapıldığı hakkında genel olarak bir fikrim vardı ama detaylı ölçüler için tarif araştırması yaparken arkadaşım İnci'nin pratik tarifine denk geldim. Gerçekten çok mutlu oldum çünkü iki saatlik pişirme süresi gözümde büyüyordu açıkçası. Bu sıcaklarda ocak başında uzun süre geçirmek cazip gelmedi. İnci'nin blogunda gördüğüm pişirme gerektirmeyen ve 10-15 dakikada hazırlanan son derece pratik bir tarifti. Blogu takip edenler pratikliğin benim için önemini bilirler. Dolayısıyla tercihim hemen o yöne kaydı.

Bu tarifin en önemli malzemesi süt tozu. Bu ürünü daha önce irmikli lokum tarifinde kullanmıştım. Süt tozunun kahve kreması olmadığını özellikle belirtmek isterim. Kahve kreması olarak satılan işlenmiş ürünün içinde glikoz şurubu dahil pek çok katkı maddesi var.  Süt tozu ise sütün yağının alındıktan sonra kurutulup toz haline getirilmesiyle üretiliyor. İrmikli lokumda krem şanti alternatifi olarak kullanmış ve beğenmiştim.

Süt tozu dışındaki diğer malzemeler, toz şeker, tereyağı ve kaynar su. İnci'nin de söylediği gibi tavsiyem malzemeleri ölçerek kullanmanız. Ama mutfak tartınız yoksa bardak ölçüleriyle de yapabilirsiniz.

Malzemeler
100 gram süt tozu (1 su bardağından bir parmak fazla)
170 gram toz şeker (1 su bardağı)
50 gram tuzsuz tereyağı
80 ml. sıcak su


Yapılışı
1. Toz şekeri mutfak robotu veya rondoda inceltin.
2. Bir karıştırma kabına süt tozu ve inceltilmiş toz şekeri koyun. Sıcak suyu ekleyerek mikserle karışım bütünleşene kadar kadar çırpın.
3. Tereyağını cezve gibi küçük bir kapta eritin. Mikserle çırpmaya devam ederken tereyağını karışıma ekleyin. Pürüzsüz ve homojen bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam edin.
4. Karışımı bir kavanoza aldıktan sonra buzdolabında muhafaza edin. Bir hafta içerisinde kullanın.

Not

Tarifte kullanılan su bardağı 200 ml.lik standart su bardağı.