5 Ekim 2015 Pazartesi

Kaymaçina

Blogu takip edenler az malzemeyle yapılan pratik tarifleri ne kadar sevdiğimi bilir. Böyle bir tarife denk gelince hemen denemek isterim. Sade ve kolay lezzetlerin insanın mutfağa bağlılığı üzerinde etkili olduğuna inanıyorum. En azından benim için bu kesinlikle geçerli. Günün ancak belli bir bölümünde evde olduğum ve o zaman diliminin ağırlığını çocuklara ayırdığım yaşam düzenimde uğraştırıcı yemekler yapmaya zamanım yok ne yazık ki. (Uğraştırıcı yemeklerle ilgili projelerimi emeklilik dönemine saklıyorum:)


Ünlü Balkan tatlısı kaymaçinanın üç malzemeden yapıldığını öğrenince hemen radarıma girdi. Yumurta, şeker ve sütün karıştırılmasıyla elde edilen son derece sade bir tatlı. Batı mutfağının “custard” türü bol sütlü ve yumurtalı tatlılarına benziyor. Tek farkı custard türü tatlılara az da olsa un konulması. Kaymaçina da ise un yok.

Üç malzemeli kaymaçinaya benim tek ilavem vanilya özütü oldu. Bol yumurtalı bir tatlının vanilyayı kaldırabileceğini düşündüm. Öyle de oldu.

Bol yumurta kullanılan tatlılarla ilgili en çok karşılaştığım soru yumurta kokusuyla ilgili. Pişmiş bir tatlıda yumurta kokusu hissetmek hoş değil tabi ki. Ama ben bu yumurta kokusu meselesinin pişirmeyle ilgili bir sorundan kaynaklandığını sanıyorum. İyi pişen bir sütlü tatlının veya kekin yumurta koktuğuna hiç denk gelmedim. Kaymaçinada da piştikten sonra yumurta kokusu almadım. Zaten hazırlaması kolay olmakla birlikte pişme ve bekleme süresi uzun. Ve o sürede yumurta kokusu kalmıyor.

(Bu tarif ilk kez yemek.com’da yayınlandı.)

Malzemeler (10 kişilik)
5 adet yumurta
250 gram toz şeker (1,5 su bardağı)
1 litre süt
1 yemek kaşığı vanilya özütü veya aynı miktarda vanilya şekeri

Yapılışı
1. Bir çırpma kabına yumurtaları kırın ve mikserle beyazı ve sarısı birbirine iyice karışana kadar çırpın.
2. Toz şekeri yumurtaların üzerine ekleyin ve şeker yumurtanın içinde tamamen eriyene kadar mikserle çırpın. Çırpma teliyle karışımın dibine bastırdığınızda hiç şeker tanesi gelmemesi gerekiyor.
Yumurtanın içinde hiç şeker tanesinin kalmadığından emin olmak için çırpıcının teliyle karışımın dibine bastırmak yeterli.
3. Süt ve vanilyayı ekleyip karıştırın.
Sütü koyduktan sonra karışım hafifliyor ve yoğunluğu azalıyor.

4. 25*25 cm ölçülerinde kare veya yakın ölçülerde dikdörtgen bir fırın kabına karışımı boşaltın.

5. 160 dereceye ayarlanmış fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık bir buçuk saat pişirin.

6. Fırından aldığınız üzeri kızarmış tatlıyı oda ısısında soğutun. Oda ısısına gelince buzdolabına koyun ve en az sekiz saat kıvamını alması için bekletin. (Mümkünse bir gün bekletebilirsiniz.)
7. Sertleşen ve kıvamını alan kaymaçinayı dilimleyerek servis yapın.

Not
Toz şekerin yumurtanın içinde tamamen eriyene kadar çırpılması tatlının yapımında dikkat edilmesi gereken bir aşama.

Tatlıyı koyacağınız fırın kabının birkaç parmak derinliğinde olması gerekiyor.