23 Ekim 2015 Cuma

Ayvalı Kuzu Sote

Ayva ete yakıştırdığım meyvelerden biri. Sadece ete değil, salatalara da yakışıyor. Mutfakta geniş kullanım alanı olan bu lezzetli ve besleyici meyve benim için kışın getirdiği güzelliklerden biri.Aslında hayatımın her döneminde ayva sever olduğumu söyleyemem. Ayvayı bir meyve olarak görür ve ancak denk gelirsem yerdim. Bu durum kızıma hamileliğimde değişti. Mide yanmasından ciddi muzdarip olduğum bu dönemde ayvanın bu soruna iyi geldiğini öğrendim. İlaç dahil birçok şeyin önleyemediği mide yanmasını ayva gayet güzel geçiriyordu. Bu hassas dönemde bana böyle bir fayda sağladığı için ayva “mucize yiyecek” kategorisinden repertuarıma girdi. Bu vesileyle bunu da bir püf noktası olarak paylaşmış oldum:)

Konumuza dönecek olursak, daha önce dana etiyle yaptığım sotede ayva kullanmıştım ve epey beğenilmişti. Geçen hafta akşam yemeğinde ağırladığımız konuklarımız için yine ayvalı bir et yemeği yapmak istedim. Bu sefer, kuzu etiyle kullanmaya niyetlendim. Ayva ve tarçının kuzu etine daha çok yakışacağını düşünüyordum, öyle de oldu. Dana etiyle yaptığım sotede tarçını az kullanmıştım. Kuzu etinde ise tarçın konusunda daha rahat davrandım çünkü bu et tarçını daha iyi kaldırıyor ve tarçın ete çok yakışıyor.

Bu yemekte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kuzu kuşbaşının yağlı olmaması. Eti hazırlatırken kasap yağlarını güzelce temizledi. Böylece ne pişerken ne de yerken ağır bir koku hissedildi.

Malzemeler (4-6 kişilik)
1 kilogram kuzu kuşbaşı
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tepeleme toz zerdeçal
2 adet ayva
1 limonun suyu ve 2 su bardağı su (ayvaları bekletmek için)
10-15 adet arpacık soğan
3 diş sarımsak
1 silme tatlı kaşığı toz tarçın
Tuz
1 silme çay kaşığı karabiber

Yapılışı
1. Yayvan bir tencereye zeytinyağı ve zerdeçalı koyun, orta ateşte ısıtın. Yağ ısınınca kuşbaşı ete tencereye alın. Arada karıştırarak etin suyunu salmasını ve sonra da çekmesini sağlayın.
2. Et pişerken diğer malzemeleri hazırlayın. Bir kaseye su ve limon suyunu koyun. Ayvaların kabuklarını soyun, ortasındaki çekirdekli kısımları temizleyin ve iri küpler halinde doğrayın. Doğradığınız ayvaları kararmamaları için limonlu suda bekletin.
3. Arpacık soğanların kabuklarını soyun, sarımsağı soyup doğrayın.
4. Tarçın, tuz ve karabiberi etin üzerine ekleyip karıştırın.
5. Et suyunu çektikten sonra süzdüğünüz ayvaları, soğan ve sarımsağı tencereye alıp ayvalar yumuşayana kadar tencerenin kapağı kapalı şekilde 10 dakika kadar pişirin. Pişirme esnasında ayva ve soğanların dağılmaması için kaşıkla fazla karıştırmayın. Tencereyi hafifçe sallayarak malzemelerin karışmasını sağlayın.
6. Ayva ve soğan yumuşayınca ocağı kapatın.   

Notlar

Arpacık soğan yerine bir adet iri boy kuru soğan da kullanabilirsiniz. Kuru soğan kullanacaksanız soğanı küçük doğrayıp etle birlikte kavurun.