5 Temmuz 2015 Pazar

Tarçınlı Bütün Köfte


Köfte, çocukların beğenisinin neredeyse garanti olduğu yemeklerden biri. Köfte+makarna, köfte+patates, köfte+piyaz gibi kombinasyonlanlarla pratik ve kurtarıcı menüler hazırlamak mümkün oluyor. İki çocuklu bir aile olarak bizde de garanti köfte menülerine sık başvuruluyor.Köfte konusunda genelde güvenli alanımın içinde kalmayı tercih etsem de arada bazı değişiklikler yapmak istiyorum. Şimdiye kadar bu tür değişiklikler genelde köfteyi başka bir malzemeyle birleştirmek şeklinde oldu. Kaşarlı köfte veya yeşil mercimekli havuçlu köfte tarifleri gibi.

Ama bir süredir daha esaslı bir değişiklik yapsam nasıl olur diye düşünüyordum. İlk ilhamı “Bir Tutam Baharat” filminden aldım. Türk-Yunan ortak yapımı bu filmde, bir aktar ısrarla köfteye tarçın konulmasını öneriyordu. Tarçını kavurmada kullandığım için köfteye ekleme fikrini benimsemekte zorluk çekmedim. Şifalı baharat zerdeçalı da listeye ekledim, onu yenibahar izledi.

Baharatlar üzerine düşünürken, birden aklıma kabartma tozu kullanmak geldi. Köfteyi yumuşatabileceğini düşündüm, öyle de oldu.

Köftenin sadece malzemelerini değil, şeklini de farklı yapmak istedim. Pratik bir yemek ama yine de tek tek köfte topları hazırlamak biraz zaman alıyor. Bütün bir köfte hazırlayarak zamandan epeyce tasarruf edebiliyorsunuz. Sonuçta, ne kadar pratik, o kadar iyi.

Köftenin tarifini bloga koymadan önce iki kez denedim. Hem görüntüsü hem lezzeti beğenildi. Salatayla birlikte servis edilen köfte dilimleri çocukların hoşuna gitti.

Köftenin içeriği, baharatları yine değiştirilebilir, belki daha fazla çeşitlendirilebilir ama köfteyi bütün halinde pişirme fikrini gerçekten benimsedim. Sosyal medyada görüntüsünü paylaşınca Belgrad’da bu şekilde hazırlandığını öğrendim. Umarım bir gün Belgrad köftesini yerinde tatma imkanım olur.

Malzemeler (28 cm. çapında tavada, 6 kişilik)
500 gram dana kıyma
5 yemek kaşığı galeta unu (Birkaç dilim ıslatılmış ekmek içi de kullanabilirsiniz.)
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 orta boy kuru soğan
1 silme çay kaşığı toz tarçın
1 silme çay kaşığı kabartma tozu
2 çay kaşığı kimyon
Yarım silme çay kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
1 çay kaşığı toz karabiber
Tuz

Yapılışı
1. Bir karıştırma kabına kıyma, galeta unu, baharatlar, tuz ve zeytinyağını koyun.
2. Rendenin ince tarafıyla rendelediğiniz veya çok küçük doğradığınız kuru soğanı karışıma ekleyin ve malzemeler bütünleşene kadar iyice yoğurun.
3. Tezgahın üzerine serdiğiniz tavanın tabanından biraz büyük strech filmin üzerine köfte harcını bütün olarak koyun ve elinizle düzgün bir yuvarlak şekil verin.

4. Aynı boyutta başka bir strech filmi köfte yuvarlağının üzerine koyun. Elinizle bastırarak tavanın tabanından biraz büyük olacak şekilde yayın.


5.  Tavanın dibine çok az zeytinyağı gezdirin ve orta ateşte yağı kızdırın.


6. Köftenin üzerindeki strech filmi kaldırın. Altındaki strech filmden dikkatlice tutarak elinize alın, tavaya ters koyarak o strech filmi de alın. Orta ateşte tavanın kapağı kapalı olarak her yüzü birkaç dakika pişirin. Bir yüzü piştikten sonra spatulayla ters çevirip diğer tarafını pişirin.
7. Tavadan aldığınız köfteyi dilimleyerek yanında arzu ettiğiniz yeşillikler veya salatayla servis yapın.

Notlar
Bizde köftenin içinde maydanoz sevilmiyor, o yüzden kullanmadım. İsteyenler bir avuç ayıklanmış maydanoz yaprağını köfte karışımına ekleyebilirler.

Köfte harcını bir gece önceden hazırlayıp, strech filme sarıp buzdolabında bekletebilirsiniz. Önceden yapınca akşam eve geldiğinizde yemeği hazırlamak çok kısa sürüyor. Ayrıca bekleyen köftenin lezzetini ben daha çok beğeniyorum.