14 Mayıs 2015 Perşembe

Maş Mantısı (Boş Mantı)

Boş mantı annelerimizin başları sıkıştıklarında başvurdukları kurtarıcı yemeklerden biridir. Çoğunlukla önceden hazırlanmış kesme makarna hamuru, hazır bekleyen haşlanmış nohut veya yeşil mercimekle bir araya getirilir. Yoğurt ve salçalı sos da eklendiğinde ortaya doyurucu ve besleyici bir yemek çıkar.

Ben de bu hafta kendi usulümde boş mantı denemesi yaptım. Tam buğday unuyla hazırladığım hamur parçalarının üzerine haşlanmış maş fasulyesi ekledim. Geleneksel tarifin değişmeyen tek bölümü sarımsaklı yoğurtla salçalı sos oldu.

Ev halkının yemeğe verdiği tepki görülmeye değerdi. Tabaktan tam olarak ne olduğu anlaşılamadığı için kısa bir tahmin oyunu başladı. İçindekileri açıklayınca yediler, fena da bulmadılar ama bayılarak yediklerini söyleyemem. Ben yine de besleyici ve ön hazırlıkla gayet kurtarıcı bu yemeği repertuara aldım. Önümüzdeki günlerde nohut ve yeşil mercimekle de denemeyi düşünüyorum. Aslında hamur bölümünü beyaz unla hazırlarsam belki görüntüsü daha güzelleşir ama öncelikli tercihim tam buğday unu olduğu için, buna alıştırmayı deneyeceğim.

Elinizin altında haşlanmış bakliyat bulunuyorsa boş mantı gayet pratik bir yemek. Ben hamuru ve bakliyatı bir gün önceden hazırladım. Strech filme sarıp buzdolabına kaldırdım. Eve geldiğimde tek yapmam gereken hamuru şekillendirip, kesmekti. Haşlama işi de kısa sürdüğü için 10-15 dakikada yemek hazır oldu.

Aslında genel olarak evde yemek yaparken ön hazırlık önemli. Özellikle çalışan kişiler için. Ne pişireceğinize karar verip, bir akşam önceden gerekli hazırlığı yaptığınızda ertesi günün yemeğini hazırlamak son derece kolay oluyor. Yemeğin, en azından bir kısmını, önceden hazırlamak akşam işten eve döndükten sonra sıfırdan bir yemek yaratmaktan kesinlikle daha kolay ve zihinsel olarak daha az yorucu. Üstelik insanın bir gün önceden ne pişireceğini bilmesi psikolojik olarak da rahatlatıcı. Evde sürekli yemek yapmaya gayret eden biri olarak ön hazırlığı sık kullanıyorum, ne pişireceğim konusunda çoğunlukla haftalık bir planım oluyor.
Konuyu dağıtmadan boş mantıya dönecek olursak, bu yemek sayesinde maş fasulyesine bir kullanım alanı daha bulduğum için mutluyum. Protein ve lif yönünden zengin maş fasulyesi, aynı zamanda pek çok vitamin, mineral ve bitkisel besin bileşeni barındırıyor. Blogda daha önce bu bakliyatla yaptığım salata ve çorba tarifini paylaşmıştım. Tadı konusunda tereddütleriniz varsa haşlayarak küçük poşetlere koyup, salatalara bir miktar ekleyerek tüketmeye başlayabilirsiniz. Bezelyeyle yeşil mercimek arası bir lezzet olarak tanımlayabileceğim bu bakliyatın kendinden hafif bir tuzluluğu var. Lezzet oldukça nesnel bir konu tabi ama maş fasulyesini lezzetli bulduğumu son not olarak ekleyeyim.

Malzemeler (5-6 kişilik)
2 su bardağı haşlanmış maş fasulyesi
Hamuru için
200 gram tam buğday unu
50 gram beyaz un
1 yumurta
50+25 ml. su
Tuz
1 yemek kaşığı beyaz un
Salça sosu için
5 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı domates salçası
Yarım su bardağı kaynar su
Yoğurt sosu için
1 büyük kase yoğurt
2 diş sarımsak
1 limon kabuğu rendesi
Servis için
Nane ve sumak
Yapılışı
1. Maş fasulyesini hazırlamak için fasulyeleri bir tencereye koyun. Üzerlerini birkaç parmak geçecek kadar kaynar su ekleyin ve en az beş altı saat bekletin. Mümkünse bir gece önceden suya koyun. Bekleme suyunu süzdüğünüz fasulyelerin üzerini fazla geçmeyecek şekilde sıcak su koyun ve yedi dakika kaynatın. Bu suyu da süzün. Sonra çok az su koyarak beş dakika daha kaynatın ve yine suyunu süzün.
2. Su hariç hamur malzemelerini bir karıştırma kabına alın ve elinizle karıştırın. Önce 50 ml. suyu ekleyin ve yoğurun. Sert bir hamur olması gerekiyor. Hamur bütünleşmezse kalan 25 ml. suyu ekleyin.

 
3. Hamurdan küçük parçalar kopararak bir kesme tahtasının üzerinde yuvarlayarak ince silindir şekli verin.
4. Silindir şekli verdiğiniz hamur parçalarını bıçakla ince halkalar halinde doğrayın. (Daha küçük parçalar kullanmak isterseniz kestiğiniz ince halkaları ortadan bir daha kesebilirsiniz.) Bir yemek kaşığı beyaz unu kestiğiniz hamur parçalarının üzerine serpiştirin ve elinizle karıştırın.
5. Yayvan bir tencerede bir buçuk litre kadar su kaynatın, biraz tuz atın ve hamur parçalarını bu suya koyun. Hamur parçaları su yüzüne çıktığında pişmiş demektir. Bir süzgeç yardımıyla hamurları sudan çıkarın. (Hamur parçaları beş dakikadan kısa sürede pişiyor.)
6. Maş fasulyelerini önceden hazırladıysanız ve soğuksa hamurları haşladığınız suyun içine atın.
7. Salça sosu için salçayı orta ateşte zeytinyağında kavurun. Üzerine yarım bardak sıcak suyu ekleyip karıştırın.
8. Yoğurt sos için sarımsağı ezin, limon kabuğu rendesi ve yoğurtla karıştırın.
9. Servis tabağına önce haşlanmış hamur ve fasulyeleri koyun. Üzerine yoğurtlu sosu ekleyin ve salçalı sosu gezdirin. Nane ve sumakla birlikte servis yapın.

Not:
Yukarıda da bahsettiğim gibi bu yemekte çeşitli bakliyat seçenekleri mevcut. Maş fasulyesi yerine haşlanmış nohut veya yeşil mercimek kullanabilirsiniz.

Hamuru beyaz unla hazırlayabilirsiniz. Ama iki unun su tutma özellikleri farklı olduğu için beyaz un kullanırsanız suyu kontrollü olarak ekleyin.