10 Mart 2015 Salı

Zencefilli Gazoz (Ginger Ale)

Son günlerde kendimi zencefilin büyüsüne kaptırdığımın farkındayım. Zencefil, tatlılara da tuzlulara da yakışan aromatik ve güçlü bir bitki. Zencefille son projem, zencefilli gazoz ya da dünyaca bilinen ismiyle ginger ale. Zencefil bir tropikal iklim bitkisi olmasına rağmen zencefilli gazoz Batı mutfağına ait bir tarif. Orijinali mayalandırılan bir içecek olan zencefilli gazoz, günümüzde fermantasyon işlemi olmadan da hazırlanıyor.


Tarifin ayrıntılarına geçmeden geç tanıştığım zencefilden biraz bahsedeyim. Metabolizma hızlandırıcı gıdaların başında gelen zencefil, son derece düşük kalorili. Mide sorunları, gaz ve hazımsızlık problemleri, romatizmal hastalıklara iyi geliyor, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kısa bir süre öncesine kadar ülkemizde zencefil ağırlıklı olarak toz halde bulunuyordu. Artık kök zencefili çok yerde bulmak mümkün. Birçok büyük marketten alabilirsiniz.

Zencefilli gazoz, zencefilin güçlü aromasıyla baskın tadı olan bir içecek. Dolayısıyla pek çocuklara göre değil. Tabi zencefil miktarını azaltarak çocukların rahat içebilecekleri bir hale getirmek mümkün ama ben zencefilin yoğun tadını sevdiğim için bu fedakarlığı yapmadım:) İçeceklerine dair bir ümidim olsaydı, bunu denerdim ama reyhan ve nar şerbetleriyle limonata onlara yetiyor. Zencefilli gazoz da evimizin yetişkin içeceği olsun.

(Bu tarif ilk kez yemek.com'da yayınlandı.)

Malzemeler (10 kişilik)

Özüt için
150 gram kök zencefil
2 adet limonun kabuğu
3 adet limonun suyu
1,5 su bardağı toz şeker
200 ml. su

Gazoz için
1 silme çay kaşığı karbonat
200 ml. maden suyu
1,5 litre soğuk su

Servis için
Buz küpleri, limon dilimleri ve nane yaprakları

Yapılışı
1. Özütü hazırlamak için zencefil ve limonları yıkayın. Kuruladıktan sonra zencefilin kabuğunu soymadan rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Limon kabuklarını da sadece sarı bölümlerini alacak şekilde rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Limonların suyunu sıkın.
2. Bir sos tenceresine zencefil ve limon kabuğu rendesini, toz şekeri ve suyu ekleyip ocağı tencereye alın ve şekerlerin tamamen erimesi için arada bir karıştırarak kaynamaya bırakın. Kaynayınca ocağı kapatın ve özütü soğumaya bırakın.
3. Özüt oda ısısına gelince çelik süzgeçten geçirin. Malzemelerin hepsini alacak bir sürahiye veya başka bir kaba özüt, karbonat, maden suyu ve soğuk suyu koyun ve karıştırın.
4. Buzdolabında soğuttuğunuz zencefilli gazozu arzuya göre limon dilimleri, nane yaprakları ve buz küpleriyle servis yapın.


Notlar
- Zencefilli gazozu şeker miktarını azaltarak ( 1 su bardağı kadar) hazırlayabilirsiniz. Şekersiz olmasını isterseniz, özütü şeker kullanmadan hazırlayıp servis sırasında arzu ettiğiniz miktarda bal ekleyebilirsiniz.
- Kabuklarını rendelediğiniz iki limonun aynı zamanda suyunu da kullanabilirsiniz. Malzeme listesinde beş limon varmış gibi görünüyor ama toplamda üç limon kullanılıyor.

- Zencefil özütünü süzgeçten geçirirken sabırlı olun. Zencefil parçaları epey su tutuyor. Kaşıkla süzdükten sonra son aşamada elinizle sıkarsanız kalan suyu da almış olursunuz.