10 Ocak 2015 Cumartesi

Soğuk Ananas Tatlısı

Hava muhalefeti nedeniyle evden çıkamamak insanın yaratıcılığını geliştirebiliyormuş:) Bu hafta sonu bastıran ve neredeyse tüm gün süren kar yağışı nedeniyle dışarı çıkma planları iptal olunca, akşam yemeğini evde pratik bir şekilde hazırlamak istedim. Pizza yapmaya karar verdim. Pizza yemek olarak tek başına yeter yetmesine de, üzerine bir tatlı aranabilir. Soğuk ananas tatlısı bu arayış üzerine gelişen bir tarif.


Aceleyle gelişen menülerin insanı bunaltmaması için pratik olması gerekiyor. Yemek hazırlamayacağınızı düşünürken, birden durum değişince uğraştırıcı bir yemek faaliyeti insana olduğundan daha yorucu gelebiliyor.  Acil bir durumda mümkün olduğunca sade ve pratik bir sofra kurmak hem zaman baskısını azaltıyor, hem de fazla yorucu olmuyor. Doyurucu salatalar, soslu bir makarna veya akşam kahvaltısı böyle durumlarda benim ilk aklıma gelenlerden. Yarım saat mayalama süresi bulunan pizza da bu anlamda iyi bir seçenek çünkü hamur mayalanırken malzemelerini hazırlıyor, sonra da hemen fırına verebiliyorsunuz.

Soğuk ananas tatlısı, daha önce çeşitli kereler denediğim ve çocukların çok sevdiği meyveli buza bir çeşitleme sayılabilir. Meyveli buzdan daha koyu kıvamlı olduğu için buz kalıplarında dondurmak yerine kâse ve külahta servis ettim. Böylece tam olarak donmasını beklemek de gerekmedi. Yarı donmuş haliyle servis edebildim.

Soğuk ananas tatlısının mevsime pek uygun olduğu söylenemez ama bizde soğuk tatlılar yaz-kış tüketiliyor. Çocuklar soğuk tatlı yedikleri zaman dikkat ettiğimiz tek şey, tatlı sonrasında bir bardak su içmeleri.

Aceleyle ve doğaçlama gelişen soğuk ananas tatlısı, evdeki herkes tarafından beğenildi. Çocuklar hem külahla, hem de yanına kurabiyeyle kuplarda yediler. Tatlının aldığı beğeni, beni bu konuda yeni denemeler yapmaya teşvik etti. Özellikle yaz meyveleriyle birçok çeşit hazırlanabilir gibi sanki. Artık onları da deneyince paylaşırım.

Malzemeler (6 kişilik)
1 adet taze ananas
1 adet muz
3 çorba kaşığı bal
3 çorba kaşığı süzme yoğurt

Servis için
Bal

Hazırlanışı
1. Ortasındaki yuvarlak kısım hariç ananasın tümünü iri parçalar halinde doğrayın ve bir mutfak robotu veya rondoya yerleştirin.
2. Ananas parçalarının üzerine soyduğunuz ve elinizle üç-dört parçaya böldüğünüz muzu, yoğurdu ve balı ekleyin. Pürüzsüz bir karışım olana dek rondodan geçirin.

Dondurucuya girmeden önce kıvamı oldukça sıvı.
3. Karışımı kuplara paylaştırıp derin dondurucuda iki saat bekletin. (Külahta servis yapacaksanız üç veya dört saat dondurucuda tuttuktan sonra kullanın.)
4. Servis sırasında kupların üzerine bal gezdirin.

Not:

Marketlerde kesilen ananasların ortasında bırakılan silindir parça, sert ve lifli olduğu için tatlı karışımına eklenmiyor. İsterseniz siz de bu silindiri uzunlamasına dilimleyerek kupların süslemesinde kullanabilirsiniz.