16 Ocak 2015 Cuma

Sarımsaklı Portakallı Köfte

Bu yemeğin adının tuhaf gelebileceğini tahmin ediyorum. Sarımsak köftede kullanılmayan bir malzeme değil ama portakal pek klasik köfte malzemesi sayılmaz. Ayrıca, bu ikisinin birleşimini köfteyle bağdaştırmak zordur. Ama sınırsız olasılığa açık yemek deryasında bazen alışılmadık küçük adımlar, lezzetli sonuçlar doğurabiliyor.


Aslında bu köftede portakalın sadece kabuğu kullanılıyor. Bu şekilde isim uzadığı için ben kısa yolu tercih ettim. Sadece portakal kabuğu yok üstelik, turunç familyasının bir diğer üyesi limon da kabuğuyla lezzet veriyor bu köfteye.

Köftede neden portakal ve limon kabuğu kullandığıma gelince; son zamanlarda sarımsaklı birkaç yemekte portakal kabuğu kullanınca sarımsağın tadının hafiflediğini fark ettim. Köfteyi sarımsaklı yapmaya karar verince, sarımsağın tadı ve kokusu baskın olmasın diye köfte harcına limon kabuğu rendesi ekledim.

Köfteleri kaşar peyniriyle servis yapmayı düşünürken de aklıma, peyniri portakal kabuğuyla karıştırmak geldi. Portakal kabuğu kaşar rendesi karışımı köfteyi zenginleştirdi, portakal kabuğunun aroması köfte harcındaki limonla uyumlu oldu.

Hemen hemen tüm çocukların zahmetsizce sevdiği yemeklerden biri olan köfte, klasik haliyle bizim evde de çok sevilir. O yüzden sık yapıyorum. Bu kadar sık yapılan yemeklerde bazen farklılık aranabiliyor. Sarımsaklı portakallı köfte, bu tür bir çeşitleme ihtiyacına cevap veren bir yemek oldu. Çocuklar da beğendiği için, klasik köfteden sıkıldığımızda yapacağım bir çeşit olarak mutfakta yerini aldı.

Son bir not da özür niteliğinde olsun: Bu yemeğin lezzetini görüntüsüne yansıtmak biraz zor. Özellikle de piştikten sonra. Aslında pişmeden kaşar ve portakal kabuğu rendesini üzerlerine serpmişken daha güzel görünüyorlardı. O haliyle fotoğraflamadığıma üzüldüm. Görüntü zorluğunu portakal kabuğundan yaptığım çanakla gidermeye çalıştım, artık kusuruma bakmayın:)

Malzemeler (5 kişilik/18-20 köfte)
500 gram dana kıyma
3 diş sarımsak
3 çorba kaşığı galeta unu ( 2 dilim ıslatılmış bayat ekmek içi de kullanabilirsiniz)
1 limon kabuğu rendesi
2 çay kaşığı toz kimyon
1,5 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
1 tatlı kaşığı muskat cevizi rendesi
1 çay kaşığı toz karabiber
Tuz

Üzeri için
100 gram rendelenmiş kaşar peyniri
1 portakal kabuğu rendesi

Hazırlanışı
1. Köfte malzemelerini bir karıştırma kabına koyun, elinizle yoğurun ve malzemelerin bütünleşmesini sağlayın.
2. Kasenin üzerini strech filmle kapatıp köfte harcını buzdolabında en az bir saat dinlendirin. (Ben bir gün önceden hazırlıyorum.)
3. Köfte harcı dinlendikten sonra bir fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt serin. Köfte hamurundan yumurtadan biraz küçük parçalara kopartarak avucunuzun içiyle önce yuvarlayın, sonra yassılaştırın ve yağlı kağıdın üzerine aralıklarla yerleştirin.
4. Köfteleri 200 dereceye ayarladığınız fırında 12-15 dakika kadar pişirin.
5. Bu süre sonunda tepsiyi fırından çıkarın. Kaşar peyniri ve portakal kabuğu rendesini karışımını köftelerin üzerine paylaştırın. Köfteyi tekrar fırına verin. Kaşarlar eriyene kadar pişirin.

Not:
- Hem limon, hem de portakalı rendenin ince tarafıyla rendeleyin.
- Limon ve portakalı rendelerken sadece kabuk kısmını rendelemeye dikkat edin. Kabuğun altındaki beyaz kısım fazla gelirse acımsı bir tat verebilir.

- Bizde köfte maydanozsuz sevildiği için tarifte maydanoz yok. Siz seviyorsanız bir avuç doğranmış maydanoz yaprağı ekleyebilirsiniz. 
- Galeta ununu evde bayat ekmeklerden kendim hazırlıyorum, dışarıdan almıyorum. Bu şekilde bayat ekmekler değerlendirilmiş oluyor.