12 Aralık 2014 Cuma

Kestane Aşı

     Bir blogger etkinliğinde tanıştığım kestane aşı, ne zamandır yapmayı tasarladığım bir yemek. Fırıncı Orhan’da katıldığımız bir etkinlikte servis edilen bu yemek, sade ama birbirine uyumlu malzemeleriyle hemen dikkatimi çekmişti.     Kış mevsiminin özlenen lezzetlerinden kestanenin en çok kebabı ve şekeri bilinir ve sevilir. Yemek olarak ise mutfağımızda pilavda sık kullanılır. Kestane özellikle iç pilava çok yakışır.

      Kestane aşı, bu kategorilerin dışında bu besleyici gıdanın etle buluşmasıyla hazırlanıyor. Birkaç malzemesi olan sade ve pratik bir yemek. Yemeğe son aşamada eklenen kestaneler, kuzu eti ve arpacık soğanla bütünleşip etkili bir lezzete dönüşüyor. Orijinalinden farklı olarak ben tarçın ve sarımsak ekledim. Bence tarçın bu yemeğe çok yakıştı ve lezzetini güçlendirdi.

     Karışık görünmeyen bu yemek, lezzetinin yanı sıra bu yönüyle de çocukların gönlünü kazandı. Kestane aşı özellikle yemek davetlerine yakışacağını düşündüğüm bir yemek. Yapması zahmetli değil ama özel görünüyor ve lezzeti akılda kalıcı.

(Bu tarif ilk kez yemek.com'da yayınlandı.)

Malzemeler (4-6 kişilik)

25 tane orta boy kestane
500 gram kuzu kuşbaşı
1 çorba kaşığı zeytinyağı
15 adet arpacık soğan
5 diş sarımsak
Yarım çay kaşığı toz tarçın
1 silme çay kaşığı karabiber
1 bardak (200 ml.) sıcak su
Tuz

Hazırlanışı
1. Kestanelerin kenarına bıçakla çizikler atıp suyun altında yıkayın. 
2. Islanmış kestaneleri yapışmaz bir tavaya alın, ocağın üzerinde orta ateşte arada bir sallayıp karıştırarak 10-15 dakika kadar kavurun.
3. Kestaneleri soğumaları için tavadan çıkarın. Parçalamamaya dikkat ederek kabuklarını soyun.
4. Et ve zeytinyağını yayvan bir tencereye alın. Eti suyunu bırakana kadar kavurun. Et sulanınca soğan ve sarımsakları ekleyin. Orta ateşte arada bir karıştırarak suyunu çekene kadar kavurun.
5.  Et ve sebzeler suyunu tamamen çekince ocağın altını kısın. Sıcak su, kestane, tarçın ve karabiberi tencereye ekleyin ve karıştırın. Tencerenin kapağı kapalı olarak suyunu çekene kadar pişirin. Bu aşamada yemeği karıştırmayın.
6. Yemeğin suyu çekildikten sonra ocağı kapatın. Tuzunu ayarlayın.

Not

-          Kestane aşını, sotelik kesilmiş dana etiyle de yapabilirsiniz. Ama dana eti kullanacaksanız soğan ve sarımsağı koymadan önce etin üzerine bir buçuk bardak sıcak su koyup çektirin ve daha sonra sebzeleri ekleyin. İkinci sıcak su koyma işlemini de uygulayın.