14 Ağustos 2014 Perşembe

Buğdaylı DolmaBlogu takip edenler, buğdayı ne kadar sevdiğimi fark etmişlerdir. Ekmek düşkünü biri değilim ama yarma veya dövme diye isimlendirilen buğdayı çok severim. Yayla çorbasında, pilavdasoğuk çorbada, salatalarda kullanırım. Şimdiye kadar dolmada kullanmamıştım. Dolmayı çoğunlukla pirinçli, bazen de bulgurlu yapıyorum. Buğday kullansam nasıl olur diye merak ettim, merakımın peşinden gittim ve sonuçta bu tarif ortaya çıktı.


Buğdaylı dolmada bu sefer yeşil biber kullandım ama kapya biberi de kullanılabilir. Aynı içle kışın kurutulmuş biber veya patlıcan dolması da yapılabilir. Buğdayı haşlamadan kullandığım için kabaktan emin değilim, kabak biraz yumuşak kalabilir.
Buğdaylı dolmayı evde en çok ben beğendim, kızım biberlere dokunmadan içini yedi. Türk mutfağının klasik tariflerine dokunulmasından pek hoşlanmayan eşim ise fazla sevmedi. Sonuçta herkese göre olmayabilir ama buğdayı sevenler dolma halini de beğenecektir.

Malzemeler (9 büyük dolmalık biber için)
1 limonun suyu
2 çorba kaşığı zeytinyağı
İç Malzemesi
1,5 su bardağı aşurelik buğday
1 orta boy kuru soğan
1,5 tatlı kaşığı kuru nane
2 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı müskat cevizi rendesi
Tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı
1. Buğdayı bir tencereye alıp üzerine dört parmak geçecek kadar sıcak su koyun ve en az 10 saat bekletin. (Bir gece önceden ıslatabilirsiniz.)
2. Buğdayın bekleme süresi bittikten sonra, kuru soğanı doğrayın, buğday, baharatlar ve zeytinyağıyla karıştırın.
3. Dolmalık biberlerin kapaklarını üstten elinizle bastırarak çıkartın. İçlerindeki çekirdekleri ayıklayın.
4. Yayvan bir tencereye biberleri yerleştirin, tatlı kaşığıyla içlerine dolmalık içi paylaştırın. Üstten bir parmak boşluk kalacak şekilde doldurun.
5. Limon suyu ve zeytinyağını tencerenin tabanına ekleyin, üzerine 1,5 su bardağı sıcak su koyun. Ağzı kapalı olarak buğday şişip, biberler yumuşayana kadar pişirin. Suyu çektikçe bir bardağı geçemeyecek şekilde su ekleyerek pişirin.

Notlar
- Buğdayı haşlamadan kullanınca çok fazla dağılmıyor, hamur gibi olmuyor. Ama siz yumuşak seviyorsanız dolma içine koymadan önce buğdayları 10 dakika haşlayabilirsiniz.
- Bu tarife salça koymadım, buğdayın tadı belirtin olsun istedim. Ama isteyenler dolma içine 1 tatlı kaşığı biber, 1 çorba kaşığı domates salçası ekleyebilir.
- Bu yemeğin pişme süresi 30-35 dakika kadar.