8 Temmuz 2014 Salı

Şeker "veya" Glikoz Şurubu                Geçen gün oğlumla sinemaya gittik. Sinemada çocukların yemek rutini, genellikle patlamış mısır+su şeklindedir. Ama bu sefer kahvaltıdan hemen sonraki seansa gittiğimiz için mısır yerine içecek bir şey almak istedi. Seçeneklere şöyle bir baktık; hepsi türünün en kötüsü denilebilecek en katkılı ürünlerdi. Sinemalarda sadece bir iki markanın ürününün satıldığı daha önce de dikkatimi çekmişti. Hazır bir şeyler almaya mecbur olduğunuzda nispeten daha iyi diyebileceğiniz hiçbir markayı şimdiye kadar sinema büfelerinde görmedim.


                Oğlum limonata gördü ve almak istedi. O noktada bir şey söyleyemedim. Limonatayı içtikten sonra, hobisel deformasyon (mesleki deformasyon diyemiyorum çünkü işim bu değil) haline gelen etiket incelemesi yaparken buldum kendimi. Ve şimdiye kadar gıda etiketlerinde hiç rastlamadığım çoktan seçmeli bir durumla karşılaştım.
            İçindekiler bölümünün ikinci maddesi “şeker veya fruktoz-glikoz şurubu”ydu. Nasıl yani? Hangisinin kullanıldığını nasıl bilecektik biz? Üstelik seçeneklerden biri çok kötüydü. Pancar şekeri dışındaki tüm şekerlerden özellikle uzak duruyorum. Şimdi bu üründe normal şeker olsa, diğer katkı maddelerini bir derece görmezden gelirdim mesela. Ama glikoz şurubu, fruktoz şurubu, nişasta bazlı şeker ve diğer yapay şekerlerin tümünden özellikle uzak duruyorum.
            Gıda etiketlerinin tüketicileri bilgilendirmesi gerekmez mi? Dünyanın hemen her ülkesinde faaliyet gösteren bir şirketin ülkemizde ürettiği ürüne nasıl böyle kafa karıştırıcı bir etiket konulabiliyor? Söylenmek istenen ikisini arasında bir fark olmadığı mı? Eğer buysa bunun doğru olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Glikoz şurubunun pancar şekerine göre çok daha ucuz olduğunu, firmaların bu nedenle tercih ettiklerini çok yerde okudum. Tabi endüstri için kazançlı bu maddenin insan sağlığına ne kadar zararlı olduğuna ilişkin bilgilere de denk geldim bir sürü kaynakta.
            Glikoz şurubunun zararları bir yana bu etiket cidden tuhaf geldi bana. “Veya” ibaresiyle gıda üretimi yapılır mı? Biz tüketicilerin ürünün içeriğini tam olarak bilmemiz gerekmiyor mu? Bir gıda maddesinde, birbirinden farklı özellikleri bulunan iki maddenin “veya” denilerek yan yana yazılması düşünülebilir mi?
            Aklımdaki soruları firmaya da yönelttim tabi. Yanıt alabilecek miyim bilmiyorum. Ama kendi adıma bundan sonra sinema salonlarındaki kötü seçeneklere mahkûm olmamak için çocukların içeceğini yanımda götüreceğimi söyleyebilirim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder