22 Temmuz 2014 Salı

Şeftalili Buzlu ÇayBuzlu çay yaz mevsiminde bizim evin sevilen içeceklerinden biri. Küçük, büyük herkes seviyor. Hazırlaması da kolay, fazla uğraştırıcı bir yönü yok. O yüzden yaz boyunca sık yapıyoruz. Klasik buzlu çay, blogun ilk tariflerinden biridir bu arada. Bakmak isterseniz tarifi şurada.
Şeftalili buzlu çayı oğlumun isteği üzerine yaptık. Hazır satılanların şeftalilisini gördüğü için istedi. Hazır gıdalara ev yapımı alternatifler üretmeyi amaç edinmiş annesi de kendisini kırmadı tabi:)
 
Denememiz başarıyla sonuçlandı ama hemen belirteyim hazır satılanlarda olduğu gibi öyle yoğun bir şeftali tadı yok. Bildiğiniz buzlu çayın biraz farklı hali diyebiliriz. Ama içinde bol miktarda şeftali püresi olduğu için daha besleyici.

Malzemeler
4 demlik poşeti çay
500 ml. kaynamış su
1 su bardağı toz şeker
1 limonun suyu
Bir avuç taze nane yaprağı
3 adet olgun şeftali

Hazırlanışı
1.      Kaynamış suyla çayı bir tencerede 5 dakika demleyin. Poşetleri süzerek tencereden alın.
2.      Çay sıcakken şekeri ekleyip karıştırın.
3.    Kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkardığınız şeftalileri rondodan geçirerek püre haline getirin.
4.    Şekerli çay ılıyınca, tencereye bir süzme tülbenti koyarak içine şeftali püresi, limon suyu ve nane yapraklarını ekleyin. Tülbentin ağzını bağlayıp tencerenin içinde bırakın.
5.  Kapağını kapattığınız tencereyi buzdolabında en az 2 saat bekletin. (Zamanınız varsa akşamdan yapıp sabaha kadar bekletebilirsiniz, o zaman aroması daha güçlü olur.)
6.   Tülbenti sıkarak tencereden alın ve buzlu çayı bir sürahiye boşaltın. Üzerine 1 litre soğuk su ekleyip karıştırarak servis yapın. 

Not:
Bu tarifi sevdiğiniz diğer yaz meyveleriyle de deneyebilirsiniz. Bir dahaki sefere aklımda armut var. Yine püre yaparak kullanacağım.