25 Haziran 2014 Çarşamba

Meyveli Buz

Çocukların en sevdiği tatlı atıştırmalıklardan meyveli buz, bizde artık ev yapımı. Geçenlerde beğenerek takip ettiğim yemek bloglarından fan of tasty foods Instagram’da bir meyveli buz fotoğrafı paylaştı. Çocukları için karpuzlu meybuz yapmış. Çocuk beslenmesinin genellikle annelerin sorumluluğu olarak görüldüğü bu ortamda bir babanın çocuklarına sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamasını ekstra takdir ettiğimi söyleyeyim öncelikle. 

Fotoğrafta kalıbın düzgünlüğü dikkatimi çekti ve kendisine nereden aldığını sordum. Ikea’da satılıyormuş bu kalıplar. Hemen edindim. Tarif geliştirmekle uğraşmadım, hazır yapılmışı vardı, onu kullandımJ
Ama fan of tasty foods ölçü vermeden paylaşmış tarifi, ben ölçerek yaptım. Çünkü bana bu ölçü işi çok soruluyor. Yemek bloglarını takip edenlerin ölçülü tarifleri daha çok tercih ettiklerini görüyorum. Ölçü katkısı da benden olsun diyerek, aşağıdaki ölçülerle iki farklı meyveli buz hazırladım.
Her tarif altı kalıp için. Bu kalıplar yoksa küçük yoğurt kaplarına ortasına tahta çubuk batırılarak da yapılabilir belki ama çıkarırken başarı garanti olur mu bilemiyorum. Kalıplar pahalı değil, altılı kalıp 6 TL.
Meyveli buzu kavun ve şeftaliyle hazırladım. Birinde bal, birinde şeker kullandım. İkisi de gayet güzel oldu, çocukların onayından geçti.

Kavunlu Buz
Malzemeler (6 tane)
3 dilim kavun (uzun dilimlerden bahsediyorum, küçük bir kavunun yarısı kadar)
2 çorba kaşığı limon suyu
2 çorba kaşığı bal


Yapılışı
1. Kavunun çekirdeklerini ayıklayın ve küçük parçalara bölün.
2. Kavun, bal ve limon suyunu pürüzsüz bir karışım olana kadar rondodan geçirin.
3. Karışımı kalıplara eşit şekilde paylaştırın.
4. Derin dondurucuda birkaç saat beklettikten sonra kalıptan çıkarıp servis yapın.

Şeftalili Buz
Malzemeler (6 tane)
3 orta boy olgun şeftali
2 çorba kaşığı limon suyu
2 çorba kaşığı toz şeker

Yapılışı
1. Şeftalililerin kabuklarını soyun ve dörde bölün.
2. Şeftali, toz şeker ve limon suyunu pürüzsüz bir karışım olana kadar rondodan geçirin.
3. Karışımı kalıplara eşit şekilde paylaştırın.
4. Derin dondurucuda birkaç saat beklettikten sonra kalıptan çıkarıp servis yapın.

Not

- Yaz meyvelerinin bir çoğuyla bu tarifi deneyebilirsiniz. Karpuz, kiraz ve çilek gibi meyvelerle de hazırlayabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta görünenler gibi renkli karışımlar hazırlayabilirsiniz.