22 Mart 2014 Cumartesi

Kağıtta EkmekBayatlayan ekmeklere taze etkisi vermenin pek çok yöntemini duymuşsunuzdur. Buhara tutmak, fırında ısıtmak gibi. Bu yazının konusu da o. Bayat ekmekleri tazelemenin şimdiye kadar denediğim en başarılı yöntemini Jamie Oliver’dan öğrendim.  

Pratik mutfak bilgileri kategorisine rahatlıkla girebilecek bu yöntemi Instagram’da paylaştıktan sonra, blogda da yer vermem gerekir diye düşündüm. Yöntemin en iyi tarafı ekmeklerin nemlenmemesi. Üstelik son derece pratik. Bir parça yağlı kağıt, biraz su ve fırında beş dakikaya ihtiyacınız var. Yufka ve lavaş türü de dahil her tür ekmeği bu yöntemle tazeleyebilirsiniz. 

İşlem kısaca şöyle: Yağlı pişirme kağıdını elinizle buruşturun ve bir top haline getirin. Kağıdı musluğun altında hafifçe ıslatın, elinizle iyice sıkın. Kağıdı açıp fazla suyu silkeleyin. Ekmek dilimlerini kağıdın içine yerleştirip, kenarlarından ortaya doğru katlayın. Dikdörtgen bir bohça gibi olacak. Bu bohçayı ters çevirip, ağzı açık tarafı aşağıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. 200 dereceye ayarladığınız fırında beş dakika tutun. 


Siz de benim gibi kızarmış ekmeğin sertliğini sevmiyorsanız, ekmeklerinizi tazelemenin en iyi yöntemi bu olabilir. Nemlenmeden yumuşacık olan ekmeklerin beş dakika önce bayat olduğuna inanmanız zor olacak.