10 Mart 2014 Pazartesi

Bisküvisiz Mozaik Pasta

Bisküvisiz mozaik pasta, oğlumun isteği üzerine gelişen bir tarif. Aslında hazır pötibör bisküvilerle yapımı pratik bir tatlı ve eskiden yapmışlığım var. Ama glikoz şurubu dahil hazır bisküvilerde kullanılan bir sürü katkı maddesinden haberdar olduğumdan beri bunları çocuklara yedirmek istemiyorum. Durum böyle olunca hazır bisküvinin alternatifi üzerine biraz kafa yormak gerekti.

İlk aklıma gelen bisküviyi evde yapmaktı ama iki paket pötibör bisküvinin ev yapımı dengini hazırlamak hiç de kolay gelmedi. İkinci alternatif cheesecake için kullandığım ve içeriği nispeten masum bisküvilerden kullanmak olabilirdi ama burada da fiyat engeli çıktı. Bir paket neyse de, iki paketin fiyatı gözümde büyüdü açıkçası.
Son seçenek olarak kek geldi aklıma. Sade bir kekle, kakaolu kremayı birleştirerek yapabilir miyim diye düşündüm. Kek yumuşak olduğu için hamur olma riski vardı. Mozaik pastanın biraz diri olması gerekiyor, taze ve yumuşak bir kekle olsa olsa kektop türü bir tatlı yapılabilirdi.
Keki önceden hazırlayıp biraz kurutmaya karar verdim. Sonuçta, hem kolaylık, hem de ekonomik açıdan kek en iyi seçenek olarak öne çıktı. Bir gece önceden pişirdiğim keki, üzeri açık olarak balkonda beklettim. Sonra keki elimde ufalayıp, bir süre daha beklettim. Bisküvi kıtırlığında olmasa da ona yakın oldu ve soğuk kremayla birleşince hamura dönüşmedi. Mozaik pastadaki kıtırlık etkisi için damla çikolata kullandım. Geçenlerde hazırladığım pasta kremasının süt ve şekerini yeniden ayarlayarak, krema işini hallettim.
Böyle uzun yazınca pratik gelmeyebilir ama ev yapımı bir pasta için nispeten kolay bir tarif olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta, bir keki hazırlamak 10 dakika, krema da farklı değil. Yani keki bekletme süresini saymazsanız hazırlaması kısa sürüyor.  
Gelelim tadım sonuçlarına; iki farklı konuk grubu tarafından hafif ve lezzetli bir pasta olarak nitelendirildi ve başarılı bulundu. Oğlum beğenerek yedi ama “Bu kekli pasta olmuş.” diyerek çekincesini de belirtti. Mozaik pastadan haberdar olmadığı için ön bir algısı olmayan kızım severek yedi.
Arada bir hazır bisküvi de alınır, ne var bunda diye düşünenler olabilir ama zararlı olduğunu bile bile kendi elimle çocuklara bir şey yedirmek hiç içime sinmiyor. Hazır gıda hiç tüketmiyor değiller ama öncelikli tercihim ev yapımı ürünleri tüketmeleri. Hazır gıdalardan ne kadar uzak dururlarsa o kadar iyidir. Bunun benim için tartışılacak bir tarafı yok ve bu anlamda yapabildiğim her şeyi kazanç sayıyorum.(Çocukları hazır gıdalardan uzak tutma konusundaki düşüncelerimi şurada paylaşmıştım.)

Malzemeler (10-12 kişilik)
Bir tepsi sade kek (Açıkta bekletilmiş, kurutulmuş ve ufalanmış)Yarım su bardağı parça çikolata
Krema
2 su bardağı süt
Yarım su bardağı şeker
2 çorba kaşığı tereyağı
Yarım su bardağı un
1 çorba kaşığı buğday nişastası
3 çorba kaşığı kakao
Yapılışı
1. Kek mozaik pasta için kullanılabilecek kuruluğa geldiğinde kremayı hazırlamaya başlayın.
2. Krema malzemelerinin hepsini bir tencereye alın, kaynayana kadar karıştırın. Kaynayınca ocağın altını kapatıp soğutun.
3. Oda ısısına gelen kremayı kekin üzerine dökün, çikolatayı ekleyip elinizle karıştırın.
4. Strech film yerleştirdiğiniz baton bir kek kalıbına karışımı dökün, elinizle bastırarak düzeltin. Üzerini yine strech filme kapatın.
5. Kalıbı derin dondurucuda 40 dakika kadar beklettikten sonra buzdolabına alın, buzdolabında en az bir saat dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis yapın.

Not
- Bizde sevilmediği için ben koymadım ama bu pastanın içine iri dövülmüş ceviz ve fındık da ekleyebilirsiniz.
- Bu pastanın şekeri ortalama düzeyde. Şekerli seviyorsanız kremaya yarım yerine 1 su bardağı şeker ekleyebilirsiniz.