7 Şubat 2014 Cuma

Ev KremasıGeçenlerde yaptığım pişmeyen cheesecake bizim evde çok sevildi. Oğlum tatlının özellikle kremasını beğendiğini söyleyince bu tarifin ana fikri doğmuş oldu. 

Daha önce blogda paylaştığım meyve kreması da ev tipi bir krema aslında. Ama bunun küçük farklılıkları var; kıvamı daha yoğun, malzemeleri farklı.  

 
Bu tür kremalar kolay hazırlanmalarının yanı sıra, tatlı ihtiyacını hafif bir şekilde gidermemizi de sağlıyor. 

Bu kremaları mevsim meyveleriyle servis edebilirsiniz, böylece hazır satılan meyveli yoğurtlara sağlıklı bir ev alternatifi olur. Ben bu sefer erimiş çikolatayla servis ettim. Bu haliyle de çok beğenildi. 

Evdeki birkaç malzemeyi iki dakikada karıştırıp lezzetli, hafif ve sağlıklı bir tatlı yapmak mümkün. Aslında bu şekilde hazırlanabilecek çok sayıda yemek var. Hazır gıdalardan uzak durmayı bilinçli bir tercih haline getirdiğinizde, bu işin o kadar zor ve zahmetli olmadığını görüyorsunuz.

Malzemeler (6 kup)
1 su bardağı dolusu kaşar loru
400 gr labne peyniri
6 çorba kaşığı yoğurt
1 su bardağı pudra şekeri
1,5 çorba kaşığı süzme çiçek balı

Tabanı ve üzeri için
Eritilmiş ve rendelenmiş pasta çikolatası

Yapılışı
Kremanın tüm malzemelerini karıştırma kabına ekleyin, mikserle pürüzsüz bir karışım olana kadar (yani yaklaşık iki dakika) çırpın.

Çikolata kullanmak isterseniz 100 gr pasta çikolatasını benmari usulü eritin. Erimiş çikolatayı kupların içine yayın, diplerini birer tatlı kaşığı çikolatayla doldurun. 
Çikolata katılaştıktan sonra kremayı kuplara paylaştırın. Üzerine rendelenmiş çikolata serpin.

Not
-Bu kremayı mevsim meyveleriyle de servis edebilirsiniz. Kuplara önce krema koyup, ortaya meyveleri yerleştirip, üzerini tekrar kremayla doldurabilirsiniz. 

-Kremanın içerisine limon veya portakal kabuğu rendesi ekleyebilirsiniz. Bunları kremayı süslemek için de kullanabilirsiniz.