27 Şubat 2014 Perşembe

Ceviz Şekeri

       Geçen hafta sonu annemle yaptığımız nevzine tatlısının üzerindeki kavrulmuş ceviz çok hoşuma gitti. Ceviz kavrulunca yağı azalmış, tadı hafiflemişti. Bu tadı biraz şekerle birleştirerek yeniden yakalamak istedim ve sonuçta krokan tarzı bu basit bir ev tatlısı çıktı ortaya.


        Bu pratik tatlı Uzakdoğu restoranlarında sunulan kızarmış cevize benziyor ama biraz daha farklı. Kızarmış cevizde, şekerle ceviz tamamen bütünleşiyor. Ceviz şekeri ise krokan tarzında, şeker cevize yapışıyor ama bütünleşme yok. Cevizli akide şekerine benzeyen atıştırmalıklar oluyor.
         Acil tatlı krizlerinde hafif bir seçenekle olayı atlatmak istediğinizde cevizli şeker iyi bir alternatif olabilir. (Kendi tatlı krizlerimde kullandığım balkabağı krokanı tarifini daha önce paylaşmıştım.) Canımız tatlı bir şeyler istediğinde bunu evde birkaç dakikada hazırlanan tatlılarla gidermek, hazır gofret, bisküvi veya çikolata yemekten çok daha iyi bir seçenek gibi geliyor bana. Üstelik damak zevkinizi bu yönde değiştirdiğinizde hazır gıdaların tadından hoşlanmıyor ve yemek istemiyorsunuz.

Malzemeler
Yarım su bardağı toz şeker
1 su bardağı ceviz içi (ben yarım cevizleri kullandım, daha fazla küçültmedim.)
Yapılışı
1. Toz şekeri bir tavada açık kahverengi olana kadar eritin.
2. Şekerin üzerine cevizleri ekleyin, karıştırarak iki dakika kadar kavurun.
3. Yağlı bir pişirme kağıdının üzerine karışımı yayın, tavada kalan erimiş şekeri cevizlerin üzerine dökün.
4. Soğuyunca servis yapın.


Not


Esmer şeker kullandığım ve aradığım bir malzeme değil ama karamel yapımı için sanki daha uygun. İsterseniz beyaz toz şeker yerine esmer olanını da kullanabilirsiniz.