26 Ocak 2014 Pazar

Ayva SalatasıSosyal medya etkileşimiyle gelişen bir salata tarifiyle karşınızdayım. Tarifin ana fikri arkadaşım Levent’e, salata tavsiyesi ise hem Twitter’da, hem de Instagram’da iletişim halinde olduğumuz Beran Hanım’a ait. 


Portakallı ayva tatlısı tarifim üzerine güzel yorumlarını paylaşan Levent, ayvayı en çok tuzlu limonlu haliyle sevdiğini söylemişti. Tuzlu-limonlu ayva bildiğim bir şey değildi ama özellikle ikinci hamileliğimde bu meyveye geliştirdiğim minnet duygusundan dolayı denemek istedim. (Evet, hamilelikteki mide yanmasına ayva çok iyi geliyor.) 

Tuzlu-limonlu ayva yapmak için ayvaları soyup, ince dilimliyoruz, tuzla ovup, üzerine limon suyu sıkıyoruz. Ve bu basit hazırlık, ayvayı daha önce hiç tatmadığımız şekilde yememizi sağlıyor. Bu şekilde hazırlanan ayva insanın boğazına da takılmıyor.

Tuzlu-limonlu ayva fotoğrafını Instagram’da paylaşınca Beran Hanım, ayvanın salatasının da çok güzel olduğunu söyledi. Bu tavsiye hemen denenecekler listesine alındı. 

Yazının girişinde sosyal medya etkileşimiyle gelişen tarif nitelendirmesinin sebebi bu işte. Yemekle ilgili paylaşımlara çok güzel geri dönüşler alıyorum; bunların bir kısmı da yeni projeleri tetikleyen fikirler oluyor. Yemekle ilgili etkileşimin ve öğrenilecek şeylerin sonu yok aslında. Bazen bir yorum, bazen bir görüntü serbest çağrışım zincirini harekete geçiriyor. O yüzden blogun yanı sıra, Twitter ve Instagram’daki paylaşımları da önemsiyor ve bu paylaşımlar sayesinde yemek ve beslenmeyle ilgili birçok yeni fikir ediniyorum. 

Kısa ve oldukça pratik bir salata tarifi için uzun bir giriş yazısı oldu ama tariflerin nasıl geliştiğini anlatmanın, tarif paylaşmak kadar önemli olduğunu düşünüyorum. 

Bu salatada ölçü vermek istemiyorum. Ama önerim ayvanın ağırlıklı malzeme olması diğer sebzelerin onun önüne geçmemesi. Miktarları buna göre ayarlarsanız, ayvanın tadını baskılamamış olursunuz.  

Malzemeler
Ayva
Havuç
Kırmızı lahana
Zeytinyağı
Limon suyu
Tuz
Üzerini süslemek için mısır

Yapılışı
1. Havuç ve ayvayı soyup rendeleyin ve salata kasesine alın. Ayvayı rendeledikten hemen sonra limon suyunu ekleyin, böylece ayvanın kararması önlenir.
2. Kırmızı lahanayı ince dilimler halinde doğrayın, kaseye ekleyin.
3. Zeytinyağı ve tuzu ayarlayıp karıştırın.
4. Salatanın üzerini mısır taneleriyle süsleyin.


Not:
-Tarifte ölçü vermek istemedim ama ayvanın tadını baskılamamak için kırmızı lahanayı diğerlerine göre daha az kullandım. Kabaca, ayva ve havuç miktarı birbirine yakın, kırmızı lahana ise onların dörtte biri olacak şekilde bir ölçü oldu.