1 Aralık 2013 Pazar

Zeytinyağlı PırasaPırasa çocukluğumdan beri en sevdiğim sebzelerden biridir. Ancak, bizim çocuklar yemedikleri için uzun süredir isteğim sıklıkta yapamıyorum. Bazen birileri gelecek olursa, zeytinyağlı bir çeşit olarak aklıma geliyor. Bloga tarif olarak girmediğime göre en azından bir senedir hiç pırasa pişirmemişim demek ki. (Çocuklarının damak zevki için fedakarlık yapan kişiye anne denir tabi ki.)
Bir yanlış anlaşılma olmasın; çocukların sağlıklı beslenmesi benim için çok önemli ve sebze sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası. Ama benim yemek eğitimi anlayışımda zorlama yok ve bizim çocuklar henüz pırasaya hazır değiller. (Çocuklarda yemek eğitimi ile ilgili düşüncelerimi şurada paylaşmıştım.) Çocuklarım pek çok sebzeyi tüketiyorlar ama her pişirdiğim sebzeyi ilk seferde yemeye gönüllü olmayabiliyorlar. Böyle durumlarda onları kesinlikle zorlamıyorum. Hazır olduklarında yiyeceklerini biliyorum çünkü.
Bu yaklaşımının ödülünü gördüğümü de söylemeliyim. Fasulye, karnabahar, brokoli gibi birçok sebzeyi yiyorlar. Ayrıca ikisi de salatayı çok seviyor. Salatayı sevmeleri sebze yemeği baskısını hafifletiyor.
Yiyeceklerinden emin olmadığım pırasa gibi bir sebze pişirdiğimde, mutlaka çorba ve başka bir çeşit daha olmasına dikkat ediyorum. Böylece herkes masadan sevdiği bir şeyi yemiş olarak kalkıyor. Huzurlu aile yemeklerini paylaşmanın en önemli kuralı bu bence ve zahmetine kesinlikle değer.
Zeytinyağlı pırasa için uzun bir giriş oldu sanırım ama doğal ve sağlıklı beslenme çabamı yansıtmak, benim için tarif paylaşmak kadar önemli. Bu açıklamadan sonra şimdi tarife geçelim.

Malzemeler
10-12 tane ince pırasa (700 gr kadar)
Yarım su bardağı pirinç
4 havuç
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı domates salçası
Sıcak su
Tuz

Hazırlanışı
1. Pirinci bir kaseye alın ve üzerine sıcak su ekleyerek bekletin.
2. Havucu yarım santimetre kalınlığında halkalar halinde doğrayın.3. Pırasaların yaprak kısımlarını ayırın. Tepe bölümünü kesin ve bir santimetre kalınlığında doğrayın.
4. Zeytinyağı koyduğunuz tencerede havuçları birkaç dakika kavurun. Salçayı ekleyin ve kavurmaya devam edin.
5. Pırasaları tencereye alıp, hafifçe karıştırın. (Pırasayı sert karıştırmamak gerekir, yoksa dağılır.)
6. Kasede beklettiğiniz pirincin suyunu süzüp tencereye ekleyin. Pirinci karıştırmadan üzerine 1,5 bardak kadar sıcak su ekleyin. Pirinçler en üstte olsun. Tencerenin kapağını kapatın.
7. Suyunu çektikten sonra gerekirse yarım bardak ölçülerle tekrar su ekleyin. ( Ben iki kez su ekledim çünkü havuçlar sertti ve zor pişti.)
8. Havuç piştikten sonra ocağı kapatın. Tuzunu ayarlayın.
9. Limon suyuyla servis yapın.