12 Aralık 2013 Perşembe

Nohutlu Brokoli Yemeği            Blogu takip edenler brokoliyi ne kadar sevdiğimi bilir. Oğlum da sevdiği için evimizde sık yenilir.
Brokoliyi genellikle az suyla haşlıyorum, soğuduktan sonra üzerine tuz ve zeytinyağı ekleyerek servis yapıyorum. (Detaylarını şurada paylaşmıştım.) Bu oğlumun en sevdiği brokoli yeme şekli.           Kızım bazen heves edip az bir şey yese de, henüz abisi gibi istikrarlı bir beğeni geliştirdiği söylenemez. Ama evde sık pişirildiği için zamanla onun da alışacağını düşünüyorum.
Tabi ilk kez pişirdiğim bu yemeğin yanına çocuklar için makarna yaptığımı da söyleyeyim yeri gelmişken. Böyle yeni yemekler denediğimde ya da çocukların yemeleri riskli sebzeleri pişirdiğimde mutlaka onların beğenecekleri bir çeşit daha bulunduruyorum. Böylece hafta içleri ailece bir araya geldiğimiz tek öğün olan akşam yemeğinden herkes doymuş ve huzurlu olarak kalkıyor.
Çocukların sebze yemesi benim için elbette önemli ama huzurlu bir akşam yemeğini ailece paylaşmak daha da önemli. Ben yaptım, mutlaka yenecek ya da sebze yemeden olmaz gibi dayatmalarım yok. Tabaklarını bitirme baskısı olmasın diye sevdikleri yemekleri bile az koyuyorum. Böylece “o tabak bitecek” türü sevimsiz sohbetler olmuyor.
Brokolinin yemek olarak pişirilmesinin bazı zorlukları olduğunu söyleyeyim tarifi paylaşmadan önce. Brokoli küçük doğranarak pişirildiği için yemeğin içerisine dağılıyor ve biraz karışık bir görüntüsü oluyor. Karnabahar gibi tencerenin içinde dağılmadan durmuyor maalesef.
Aslında sadece kök kısımları kullanılsa daha iyi olur diye düşündüm yemeği yaparken. Çiçeklerini salataya, kök kısımlarını ise yemeğe kullanmak mümkün. Ya da çiçekleri büyük parçalar halinde koyarak dağılmalarını önlemek de bir çözüm yolu olabilir. Sonuçta bunlar yemeğin tadıyla değil, sunumuyla ilgili detaylar.
Nohutla brokolinin birlikte güzel bir ikili oluşturduğunu söyleyebilirim. Brokoli, et ve nohutun bir araya geldiği bu doyurucu ve besleyici yemeği denemenizi öneririm.

Malzemeler
300-400 gr.lık brokoli demeti
200 gr. dana sote
1 kuru soğan
3 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım çorba kaşığı biber salçası
1 çorba kaşığı domates salçası
Yarım su bardağı+1,5 su bardağı sıcak su
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 elma kabuğu
Tuz

Yapılışı
1. Brokolilerin yapraklarını temizleyin, köklerini ve çiçeklerini ayırın. Kökleri zar iriliğinde doğrayın. Çiçekleri ister büyük, ister daha küçük parçalar şeklinde doğrayın.
2. Yayvan bir tencerede zeytinyağı ve eti kavurun.
3. Etin rengi dönünce rendelediğiniz soğanları ekleyin.
4. Et ve soğan iyice kavrulduktan ve suyunu çektikten sonra salçaları ekleyin ve kavurmaya devam edin.
5. Salça kavrulduktan sonra yarım bardak sıcak su koyun. (Anne püf noktası: sıcak su etin yumuşak olmasını sağlar.)
6. Et suyu çektikten sonra brokoli köklerini ekleyin, karıştırın ve bir iki dakika pişirin.
7. Kökler yumuşayınca çiçekleri ve nohutu ilave edin. Elma kabuğunu en üste koyun.
8. 1,5 su bardağı sıcak suyu tencereye koyup ağzı kapalı şekilde 6-7 dakika pişirin. Bu aşamada yemeği karıştırmayın.
9. Ocağı kapattıktan sonra elma kabuğunu çıkarın, tuzunu ayarlayıp hafifçe karıştırın. 


Notlar:
- Tadı görüntüsüne yansımayan bir yemek oldu. Başka bir deyişle oğlum ve ben tadını çok beğendik ama görüntüsü özellikle yemek konusunda “huylu” tabir edebileceğimiz eşim gibi insanlara biraz karışık gelecek türdendi.
- Brokoli çiçeklerini küçük doğradığım için biraz dağıldılar. Görüntü sorununu gidermek için bu yemeği bir daha ki yapışımda sadece kökleri kullanmayı düşünüyorum. Çiçekleri salata için kullanır, kökleri de yemeğe ayırırım.
-Elma kabuğu kokulu sebzeler için mucize bir çözüm. Pişerken oluşan kötü kokuyu hapsediyor. Ama yemeğin içinde dağılmaması için mümkün olduğunca bütün halinde konulup, yemek piştikten sonra çıkarılması lazım.