23 Kasım 2013 Cumartesi

Zeytin EzmesiBirkaç ay önce aldığım bir zeytin bizim damak zevkimize göre biraz yumuşak geldi. Zeytini evde en çok ben tüketirim ve diri olanını severim. Bu zeytinler yumuşaktı ve birazını yedikten sonra buzdolabının bir köşesinde kaldı. Atmaya kıyamadım tabi. Bir yerlerde kullanırım diye düşündüm.
Geçen gün aklıma zeytin ezmesi yapmak geldi. Yarım kilo zeytinin hepsini değerlendirmenin en iyi yolu buydu. Öyle hamur işinde filan kullanmakla bitecek bir miktar değildi çünkü.Zeytin ezmesinde şunlar olur herhalde diye, hiç internette tarif araştırmadan doğrudan yapmaya başladım. En zor iş zeytin çekirdeklerinin çıkarılmasıydı. Ondan sonra gerisi el blendırı marifetiyle bir-iki dakikalık iş.
Zeytin ezmesinde şunlar kullanılır diye tahmin ettiğim kekik, fesleğen, isot, karabiber ve zeytinyağı dışında sürpriz bir malzeme de kullandım: Nar ekşisi. Ve bence zeytinin tuzunu dengelemek bakımından gayet iyi sonuç verdi. Nar ekşisi tadı gelmiyordu ve genel olarak zeytin ezmesinin tadı da hazır satılanlarından pek farklı değildi.
Bu tarifte de ölçü vermiyorum. Dengeli bir tat oluşturmak için önerim, önce zeytinleri el blendırıyla ezin, geri kalan malzemeyi damak zevkinize göre ekleyin.
Malzemeler
Siyah zeytin
Zeytinyağı
Nar ekşisi
Kuru fesleğen
Kekik
Karabiber
İsot veya pul biber
Yapılışı
Zeytinleri yarım saat kadar ılık suda bekletin ve süzün. Çekirdeklerini çıkarıp blendırdan geçirin. İyice pürüzsüz olmasını sağlayın.
Diğer malzemeleri ekleyin. İlk sefer için zeytinyağı ve nar ekşisi bir çorba kaşığını, baharatlar bir tatlı kaşığını geçmesin. Sonra tadına bakıp, tekrar ekleme yapabilirsiniz.
Ben yaklaşık yarım kilo zeytin için 2’şer çorba kaşığı zeytinyağı ve nar ekşisi koyun. Fesleğen ve kekiği 1,5 çay kaşığı, karabiberi ise 1 silme çay kaşığı kullandım. İsot tatlı olduğu için 1 tatlı kaşığı koydum.