27 Ağustos 2013 Salı

Puf PastaBu pastayla geçenlerde bir arkadaş ziyaretinde tanıştık. Oğlum çok beğenince, ben de tarifini istedim. Aslında tarifin orijinali hiç de bana uygun değil; hazır pasta tabanı ve krem şantiyle yapılıyor. Pratik olduğunu kabul ediyorum ama hazır pasta tabanlarında glikoz şurubu dahil bir sürü katkı var. Krem şantide de durum farklı değil. Ama oğlum çok sevdiği için onu da kırmak istemedim, o yüzden pastayı mümkün olduğunca ev yapımı haline getirme projesi başlamış oldu. İşte paylaştığım tarif bu projenin sonucu.


Aslında geçen kış ev yapımı pasta tabanı hazırlamıştım (tarifi şurada), bu pasta için biraz yağlı geleceğini düşündüm. O yüzden yağsız pasta tabanı yapmaya karar verdim. Bu noktada imdadıma başka bir arkadaşımın yağsız pasta tabanı tarifi yetişti. Böylece pastanın kekini ev yapımı haline getirmiş olduk.
Krem şantinin ev yapımı alternatifini geliştirme çabalarım ise aynı ölçüde başarılı olamadı ne yazık ki. “Ama krem şantinin ev yapımı tarifi var zaten.” dediğinizi duyar gibiyim. Onu daha önce denemiştim ama bu pastanın krem şantisi yarı yarıya sütle, yani oldukça koyu kıvamlı hazırlanıyor. Ev yapımı krem şanti ise bu pastanın dolgusu için yeterince kıvamlı olmuyor. Yani bu seçenek elenmiş oldu.
Daha sonra aklıma hazır satılan şekersiz kremaları balla tatlandırıp, kullanmak geldi. Yeterince çırparsam koyu kıvamlı olabilir diye düşünmüştüm. Yanılmışım. Epey çırpınca koyu kıvam alıyor ama hemen sönüyor ve cıvıklaşıyor. Bu seçenek de olmadı.
Oğlumun pasta isteği de dinmeyince çaresiz markete krem şanti almaya gittim. Belki glikoz şurubu olmayanını bulabilirim diye bakınırken, pasta dolgusu diye bir şey gördüm. İçindekiler bölümünü okudum, krem şantiye göre epey masum. Bir kere glikoz şurubu yok, patates nişastası dahil dört malzemesi var. Kötünün iyisi kategorisinde değerlendirip aldım iki poşet. Dolgu kreması işi de böylece çözülmüş oldu.
Sonuç olarak, arkadaşımın on dakikada üç malzemeyle yaptığı puf pasta bizim için o kadar pratik olmadı. Ama sonuç, bunca çabaya değdi. Kek sert olur, aynı tadı vermez, oğlum beğenmez diye endişelenmiştim ama hiç de öyle olmadı. Oğlum hem kekini, hem de içindeki dolgusunu çok beğendi. Pastanın üzerine damla çikolataları da kendisi yerleştirdi.
Bu macerayı paylaşırken, pratik tarifi de vermiş oldum aslında. Aşağıda da “mümkün olduğunca ev yapımı” versiyonunu bulacaksınız. Bu kadar uğraşmaya gerek yok diyenler için, hazır pasta tabanlı ve krem şantili halini 10 dakikada hazırlayabilirsiniz. Ama siz de benim gibi, iyi gıdanın zahmetine değdiğini düşünenlerdenseniz, ev versiyonunu denemenizi öneririm.

Malzemeler
Kakaolu pasta tabanı (tarifi burada)
İç malzemesi
2 paket pasta dolgusu
2,5 çay bardağı süt (Pasta dolgusunun üzerindeki tarifte 1 paket 2,5 çay bardağı sütle hazırlanıyor ama bu pasta için kremanın koyu kıvamda olması gerektiğinden süt ölçüsünü yarısı kadar kullanıyoruz.)
1-1,5 çorba kaşığı damla çikolata
Üstü için
Damla çikolata

 Hazırlanışı
1. Soğuttuğunuz pasta tabanından bir çay bardağının ağzıyla yuvarlaklar kesin. (Kekin iki katından 20-22 adet yuvarlak çıkıyor.)
2. Kekin kalan parçalarını rondoda çekin. Yayvan bir tabağa veya tepsiye alın.
3. Pasta dolgusunu sütle çırparak hazırlayın. Çırpma işi bitince içine damla çikolatasını ekleyin.
4. Çay bardağıyla kestiğiniz keki avucunuzun içine alın. Üzerine kaşıkla kremadan koyun. Avuç içiyle kubbe şekli verirken üzerini rondodan çektiğiniz kek kırıntılarıyla iyice kaplayın. (Kek kırıntısını bol kullanabilirsiniz, rahat yetiyor.)
5. Hazırladığınız puf pastanın üzerini damla çikolatayla süsleyin.

Not:
Kalan kek kırıntısını daha sonra kullanmak için kavanozda saklayabilirsiniz.