25 Ağustos 2013 Pazar

Kakaolu Pasta TabanıHazır pasta tabanlarının ne kadar katkılı olduğunu öğrendiğimden beri almıyorum. Geçen kış ev yapımı pasta tabanı hazırlama konusunda ilk adımı atmıştım ve deneme başarıyla sonuçlandı. O tarifi paylaşmıştım şurada.
Geçenlerde bir arkadaşımıza gittiğimizde yaptığı ve bizim “köstebek pasta” diye isimlendirdiğimiz tarif, ikinci pasta tabanı arayışını başlattı.
 

İlk yaptığım tereyağlı pasta tabanının bu tarife ağır geleceğini düşündüm. O yüzden yağsız pasta tabanı yapmaya karar verdim. Bu noktada imdadıma başka bir arkadaşımın yağsız pasta tabanı tarifi yetişti. Bu tarifte yumurta, şeker, un ve kakao kullanılıyor. Oldukça pratik bir tarif. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yumurta ve şekerin iyi çırpılması. Ben köstebek pasta için kullandım ama tiramisu yapmak için de uygun. Yağ kullanılmadığı için biraz sert olan bu pasta tabanını kahveli sütle ıslatıp tiramisu veya benzeri pastalar yapmak için kullanabilirsiniz.

Malzemeler (26 cm. çapında kelepçeli yuvarlak kalıp için)
-Aşağıdaki ölçüler iki kat için, tek katlı pasta yapacaksanız yarısını kullanabilirsiniz.
4 yumurta
4 kahve fincanı toz şeker
4 kahve fincanı un
2 çorba kaşığı kakao

Hazırlanışı
1. Fırını 180 derecede ısıtın.
2. Kek kalıbının tabanına yağlı kağıt yerleştirip üzerini tereyağıyla yağlayın, hafifçe un serpip silkeleyin.
3. Yumurta ve şekeri mikserle krema kıvamına gelene kadar karıştırın.
4. Unu ve kakaoyu ekleyin ve çırpmaya devam edin.
5. Karışımın yarısını kalıba dökün, üzerini kaşıkla düzleştirin.
6. Keki sıcak fırına alın. Pişme süresi yaklaşık 20-25 dakika. Fazla kızartmadan kürdan batırın, kürdan temiz çıkıyorsa fırından alın.
7. Kekin ılımasını bekleyin ve kalıptan dikkatlice çıkarın.
8. Karışımın kalan yarısını tekrar kalıba dökün ve aynı şekilde pişirin.
Not:
-          Bu kek yağlı olmadığı için biraz sert gelebilir. O yüzden fırından çıkardıktan sonra üzerine önce kuru bir bez, onun üstüne de nemli bir mutfak bezi örterek bekletebilirsiniz. Bu şekilde biraz yumuşuyor.
-          Eğer elinizde aynı kalıptan iki tane yoksa (benim gibi) ilk katı pişirdikten sonra diğerini koymak için kalıbın soğumasını bekleyin.