7 Mayıs 2013 Salı

Zeytinyağlı Yeşil Biber Dolması       Baharın gelişiyle birlikte, dolmalarda kuru sebzelerden tazelerine geçme zamanı geldi nihayet. Benim gibi dolmanın her türlüsünü seven biriyseniz, bu iyi bir haber. Özlemiştim taze sebzeyle yapılan dolmaları. Patlıcan henüz çıkmadı ama yeşil biberin geldiğini görünce dolma yapmak için bol miktarda aldım. Bir kere işe girişmişken çok miktarda dolma yapmayı tercih ettiğim için, tarifteki ölçüler de ona göre. Dolma evde de yeniyor, iş yerine öğle yemeğine de götürüyorum. O yüzden fazla yapmayı sorun etmiyorum. Siz tüketeceğiniz miktara göre ölçüleri ayarlayabilirsiniz. 


Malzemeler (8-10 kişilik)
20 tane dolmalık yeşil biber
2 su bardağı pirinç
2 adet kuru soğan
2 çorba kaşığı domates salçası
3 çorba kaşığı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı kuru nane
1 çay kaşığı yenibahar
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
Tuz

Hazırlanışı
1. Pirinçleri yarım saat kadar tuzlu kaynar suda bekletin ve suyunu süzün. Bunu yapmaya zamanınız yoksa iyice yıkamak da yeterli olur.
2. Biberlerin tepe bölümlerini çıkararak ayıklayın. İçindeki çekirdeklerini çıkarmak için yıkayın ve yayvan bir tencereye yerleştirin.
3. Bir kapta pirinci, soğanı, salçayı, zeytinyağını, baharatları ve tuzu iyice karıştırın.
4. İç harcı tatlı kaşığı yardımıyla biberlere paylaştırın.
5. Tencereye iki parmak kadar sıcak su koyup, ağzını kapatın ve orta ateşte suyunu kontrol ederek ve çektikçe ekleyerek 45 dakika kadar pişirin.

 Notlar
- Dolmanın suyunun birden boca edilmesi değil, azar azar eklenmesi gerekiyor.
- Ben çocuklar sorun etmesin diye koymadım ama zeytinyağlı biber dolmasına dereotu da yakışır. İsterseniz 5-6 dal ince doğranmış dereotunu da dolma harcına ekleyebilirsiniz.
- Zeytinyağlı değil, etli olsun isterseniz 150 gr kadar kıyma da kullanabilirsiniz. Ama sanırım kıymalı haline dereotu koymamak gerekir.