17 Mayıs 2013 Cuma

Sebzeli Et Sote


     

İçindeki sebzeler itibariyle mevsim yemeği sayılabilecek bir et sote yaptım dün. Yemeğe başlarken niyetim Çin mutfağındaki dana sotelere benzer bir şey yapmaktı. O yüzden sebzeleri iri doğradım, fazla pişirmedim, az bir miktar soya sosu ekledim. Çin yemeklerindeki o tatlımsılığı nasıl yakalayabilirim diye düşünürken nar ekşisi kullanmak geldi aklıma. Et pişirme yöntemi Türk, sebze pişirme yöntemi Uzakdoğu usulü olan bir yemek çıktı ortaya ve sonucu herkes beğendi. Çocuklar kabak hariç içindeki sebzeleri yediler. Kalan kabakları yemek bana düştü tabi:)


 Sebzeli et sote de ölçü ve malzemelerinde standartlık olmayan bir tarif. Sevdiğiniz mevsim sebzelerinden istediğinizi kullanabilirsiniz ama bu yemeğin içinde mantar olmalı diye düşünüyorum. Ben sebze daha fazla olsun istedim, ona göre ayarladım. Siz de et ve sebze oranını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Malzemeler
Jülyen kesilmiş dana eti (Sırt bölgesinden kesilmiş et kullandım.)
Zeytinyağı
Mevsim sebzeleri  (kabak, dolmalık kırmızı biber ve acı olmayan yeşil biber kullandım. Kabağı boylamasına önce ikiye, sonra dörde böldüm, biberleri jülyen doğradım.)
Mantar
Sarımsak
Soya sosu
Nar ekşisi (2 çorba kaşığı kadar kullandım.)
Tuz
Karabiber

Yapılışı
1. Dana etini zeytinyağıyla birlikte yayvan bir tencereye veya wok tavaya alın. Etler suyunu çekene kadar kavurun.
2. Etler suyunu çekince etin miktarına göre yarım veya 1 su bardağı kaynar suyu tencereye ekleyin ve bu suyun da çekilmesini bekleyin.
3. Sarımsağı ilave edin. Sebzeleri pişme güçlüğüne göre ekleyin. Ben önce kabağı birkaç dakika çevirdim, sonra biberleri, en son da mantarı ekledim. Yüksek ateşte önce biraz sulanıyorlar.
4. Sebzeler suyunu tam çekmeden soya sosunu ve nar ekşisini ekleyin 1-2 dakika daha ocakta tutun.
5. Ocağı kapattıktan sonra tuz ve karabiberi ayarlayın.

Not
- Ete sıcak su eklemek yumuşak olmasını sağlıyor.
- Sebzelerin diriliğini kaybetmemesi için, toplam sebze pişme süresinin 10 dakika civarında olması gerekiyor.