29 Nisan 2013 Pazartesi

Makarna SalatasıMakarna salatası, özellikle çocukların bulunduğu kalabalık ortamların kurtarıcı yemeklerinden biridir. Zengin ya da sade birçok çeşidi olan makarna salatasını, ben en temel haliyle yapıyorum. Makarna, süzme yoğurt, mayonez, salatalık ve dereotundan oluşan sade bir salata oluyor.


Makarna salatası tarifi için ölçü vermek istemiyorum, malzemelerin yoğurtla bütünleştiği ama içinde kaybolmadığı bir kıvamda hazırlamak yeterli. Bunun için de birkaç kaşık yoğurt ekledikten sonra salatayı karıştırmanızı, geri kalan yoğurdu kaşık kaşık eklemenizi öneririm. Her 3-4 kaşık yoğurt için de bir çorba kaşığı mayonez kullanabilirsiniz.
Ben oğlumun sınıfı için hazırladığım için 1,5 paket makarnayla 25-30 kişiye rahatlıkla yeten bir salata hazırladım. Ev davetleri için bir paket makarna yeter, daha küçük sofralar için de yarım paket makarna kullanabilirsiniz. 
Malzemeler
Burgu veya düdük makarna (haşlanmış)
Süzme yoğurt
Salatalık (soyulmuş ve rendenin küçük tarafıyla rendelenmiş)
Mayonez
Dereotu (saplarından ayrılmış ve küçük doğranmış, benim salataya bir avuç kullandım)
Tuz
Yapılışı
Haşlanmış makarnanın üzerine yoğurdu, mayonezi, dereotu ve salatalığı ekleyin, tuzunu ayarlayın ve karıştırın.
Not
Ben bu sefer okula götüreceğim için sarımsak kullanmadım. Ama bütün yoğurtlu salatalarda olduğu gibi, bu salataya da sarımsak yakışır. Arzu ederseniz birkaç diş dövülmüş sarımsak da ekleyebilirsiniz.