4 Nisan 2013 Perşembe

Bütün Enginar Dolması        Enginar dolmasını çoğumuz enginar çanaklarından hazırlanan haliyle biliriz. O halini ben de severim ve lifi fazla olmayan küçük enginar çanaklarından buldukça yaparım. Ama enginarın tamamının nasıl kullanıldığını bilmiyordum şimdiye kadar. Geçen gün ziraat fakültelerinin ürünlerinin satıldığı bir yerden alışveriş yapıyordum. Orada İzmir’den gelen bütün enginarları görünce bunlarla da bir şey yapılmalı diye düşündüm. Bu besleyici ve sağlıklı sebzenin sadece bir bölümünü kullanmak haksızlık olurmuş gibi geldi. Ne de olsa enginarın yaprak bölümü de son derece sağlıklı. Enginar yapraklarının özellikle karaciğer sağlığı açısından faydalarına ilişkin bir sürü şey okuyorum. İşte ben bunları düşünürken, sebzeleri sadece satmakla kalmayan, aynı zamanda güzel tariflerle bizleri aydınlatan Berrin Hanım, bütün enginarlardan nasıl dolma yapabileceğimi anlattı bana. İki püf noktası var enginarı bu şekliyle doldurmanın; enginarın ağız kısmını tezgaha vurarak açmak ve içindeki tüylü bölümü tamamen temizlemek.
          Bu arada bana verilen tarifte iç malzemesi olarak pirinç kullanılıyordu ama evde pirinç kalmadığı için ben bulgurla yaptım. Siz aynı miktarda pirinçle de deneyebilirsiniz.

Malzemeler (2 adet bütün enginar için)
1 limonun suyu
2 çorba kaşığı zeytinyağı
İç malzemesi
Yarım su bardağı pirinç veya bulgur
1 orta boy kuru soğan (doğranmış)
1 tatlı kaşığı kuru nane
Tuz
3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı
1. İç malzemeyi karıştırıp bekletin.
2.İki enginarı da bütünüyle alabilecek derin bir kase veya tencereye limon suyunu sıkın ve üzerine su ekleyin.
3. Enginarın en altındaki bir sıra yaprağı ayıklayın.
4. Enginarları sap kısımlarından tutarak ağızları tezgahın üzerine gelecek şekilde açılana kadar tezgaha vurun. (7-8 kez vurmak yetiyor, bir açıklık oluşması gerekiyor.)
5. Ağzı açılan enginarın tam ortasındaki yaprakları elinizle kopartın, sonra kaşıkla tüylü kısımlarını dikkatlice çıkararak enginarın en altındaki çanağa kadar ulaşın.
6. Temizlediğiniz enginarı bekletmeden hemen limonlu suya atın.
7. Enginarların oyulma işlemi bittikten sonra limonlu sudan çıkarın ve iç malzemesini koyarak düdüklü tencereye yerleştirin. (Limonlu suyu atmayın, sonra kullanacağız.)
8. Enginarları beklettiğiniz suyu tencereye enginarların yarısına gelene kadar dökün. Üzerine iki kaşık zeytinyağı ekleyin.
9. Düdüklü tencereden buhar çıkmaya başladıktan sonra orta ateşte 35-40 dakika kadar pişirin.Notlar


- Bütün enginar dolmasının sunumu diğeri kadar etkileyici olmakla birlikte, yemesi daha zor. O yüzden çekingenliği bırakıp yapraklarını elinize alarak yemeniz gerekiyor. Yaprakların üst kısmı pek yenmiyor ama diplerindeki beyaz kısımlar hem çok lezzetli, hem de sağlıklı.
- Bu arada benim dolmanın iç malzemesi biraz sade oldu çünkü bizde böyle seviliyor. Siz dolma içini dereotuyla zenginleştirebilirsiniz.
- Bir bütün enginar bir kişiye rahat yetiyor.
- Bu da tadım sonrası girdisi: Çocuklar pek yemez diye düşündüğüm için hiç teklif etmedim ama bizim çocuklar denemek istediler ve severek yediler. Sanırım görüntüsünden etkilendiler önce. Kızım sadece içini yedi ama oğlum, hem tabanını yedi, hem de yaprakların diplerini dişledi.

 Enginar açılmadan önce


Vurularak açıldıktan ve içi çıkarıldıktan sonra böyle görünüyor.
 Servis zamanı