15 Şubat 2013 Cuma

Muz Hakkında Öğrendiklerim      Muz, doğal üreticilerden alamadığım birkaç üründen biri. Bu nedenle mümkün olduğunca almamaya çalışıyorum. Oğlum muzu aramaz, o yüzden o evin tek çocuğuyken pek almazdık eve. Ama kızım seviyor ve bazen istiyor.Açıkçası “muz nasıl üretilir, üretiminde nasıl kimyasallar kullanılır?” bunları bilmiyordum. Ama muz tarımında kimyasal ilaç kullanıldığını düşünürdüm hep. Geçenlerde aldığım muzun üzerindeki kod numarası, bu soruya cevap bulmamı sağladı kısmen. Aldığım ithal muzun üzerinde bir kod ve bir internet adresi vardı. 
Kod, muzun dünyanın neresinde üretildiğini gösteriyor. İnternet sitesinde ise muz tarımına ilişkin genel bilgiler var. Sitedeki yazı ve videoları inceledim. Ve muzun yetiştirilmesi sırasında bir kimyasal ilaç kullanıldığını öğrendim. Firma bunu inkar etmiyor ama bir yandan da zirai ilaç kullanımını azaltıp ekolojik koruma yöntemlerini devreye sokmaya çalıştıklarından bahsediyor.
Muzun hasadından ve nakliyesinden bahsedilen bölümlerde ise ilaç kullanımına ilişkin bir şey söylenmiyor. Ben de muzun olgunlaşması ve nakliyesi sırasında ilaç kullanıp kullanmadıklarını merak ettim. Ve bir e-posta göndererek şu soruları sordum: “Muzu ağaçtan aldıktan sonra koruyucu kimyasal kullanıyor musunuz? Deniz aşırı ülkelere gönderirken olgunlaşmaları veya zarar görmemeleri amacıyla kullandığınız kimyasallar var mı?”
E-postaya bir hafta sonra yanıt geldi. Yanıt gelmesi bile başlı başına sevindirici bir durum, öncelikle onu söyleyeyim. Çünkü gıda içerikleriyle ilgili soru sorduğum firmalardan pek yanıt alamıyorum nedense. (Bkz. Etiket Cadısı) Gelen yanıt ise o kadar sevindirici değil maalesef. Muz yetiştirilirken ilaç kullanıldığını zaten sitelerinde duyuruyorlar. Bunun üzerine bir de muzların hasadından hemen sonra, paketlenmeden önce mantara karşı bir kimyasal ilaç kullanılıyormuş. Nakliye sırasında ise 13 derecede tutularak muzların aşırı olgunlaşması önleniyormuş. Bu aşamada bir ilaç kullanılmıyormuş. Muzlar varış noktasına ulaştığında ise ısı biraz daha yükseltiliyor ve muzların üzerine etilen püskürtülüyormuş. Firma, etilenin doğal bir meyve hormonu olduğunu söylüyor. Isının yükseltilmesi ve etilen kullanımıyla muzlar altı gün içinde sarıya dönmeye, yani olgunlaşmaya başlıyorlarmış.
Özetle biri yetiştirme sürecinde, diğeri hasadında olmak üzere iki kimyasal ilaç ve bir de hormon kullanılıyormuş muz yetiştiriciliğinde. Etileni daha önce narenciye yetiştiriciliğinden duymuştum. Doğal olarak olgunlaşmamış gıdaların olgunlaşma sürecini hızlandırmak için kullanılıyor anladığım kadarıyla. Üreticiler bunun zararlı olmadığını iddia ediyorlar. Muz firması da gönderdiği yanıtta bunun doğal bir meyve hormonu olduğunu söylüyor. Ama hormonun doğal olduğu iddiasını yeterince ikna edici bulmuyorum ben.
Doğal beslenmek için çaba harcayan birisi olarak, muzla ilgili öğrendiklerim içimi rahatlatmadı. Ama en azından biraz daha bilgi sahibi oldum. Anne olarak yapacağım şey ise doğal alternatifini bulana kadar kızım çok istemedikçe muz almamak olacak.

3 yorum :

 1. Merhaba,
  Kartal organik pazardan alıyorum. Yeşil haliyle de getiriyorlar. Evde kese kağıdının içerisine muzların yanına bir elma koyuyorlar.Bir kaç gün içerisinde olgulaşıyor.Anadolu yakasında Kartal, Avrupa yakasında Şişli organik pazarında bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 2. Yerli muzlarmiz icinde durum ayni mi acaba?

  YanıtlaSil
 3. Yerli muzda da durum çok iç açıcı değil bildiğim kadarıyla.Hatta bir üretici yerli muz yetiştirenlerin doğum kontrol hapı kullandıklarını söylemişti.Doğal üretimi göze almayan her çiftçi kimyasalları, hormonları, antibiyotikleri kullanıyor maalesef.

  YanıtlaSil