10 Şubat 2013 Pazar

Meyve Salatası          Mevsim meyvelerinin bir araya geldiği meyve salatası günün her saati tüketilebilecek hafif bir tatlı. Hafta sonu kahvaltılarına da yakışıyor, akşam yemeği sonrasına da.
Portakal suyu meyve salatalarının birleştiricisi bana göre. 1-2 saat portakal suyunda bekletilen meyvelerin tatları bütünleşiyor, aroması güçleniyor. Ayva dışında her tür kış meyvesinin bu tatlının kış versiyonunda kullanılabileceğini düşünüyorum. Ayva, meyve salatasında kullanılmak için biraz sert bir meyve gibi geliyor.


Meyve salatası da ölçü vermenin gerekmediği tariflerden biri. Malzeme açısından da bir standartlık yok. İstediğiniz mevsim meyvesini kullanabilirsiniz. Elma, armut, nar ve muzun yanında tropik meyve sınıfından ananas ve pepino kullandım ben bu sefer. Tadı fazla akılda kalmayan pepinonun bu tarife en önemli katkısı kokusu. Kokusu kavuna benziyor.
Artık tarifi vermeye başlayayım: Salatayı karıştıracağınız kaba önce sıktığınız portakal suyunu koyun. Sonra kullanacağınız meyveleri küçük doğrayıp portakal suyunun içine atın. Bu şekilde kararmalarını önlemiş oluyoruz. Meyveleri nicer-dicerla doğradım, hem kolay oldu, hem de parçalar yakın büyüklükte kesildi. Meyveleri doğradıktan sonra kabın ağzını strech filmle kapatıp buzdolabında en az 2 saat dinlendirin. Kaselere alıp servis yapın. Servis sırasında kaselerin üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Ben kullanmadım ama meyvelerle kuruyemişleri yakıştırıyorsanız üzerine kırılmış ceviz, fındık da ekleyebilirsiniz.