24 Şubat 2013 Pazar

Domatesli Sucuklu SosDoğal Bilinçli Beslenme Grubu sayesinde evimize sucuk girdi uzun bir süreden sonra. Piyasada satılan sucuklara güvenmediğim için epeydir eve sucuk almıyordum. Kullanılan etin niteliği bir yana, güzel görünsün, kararmasın, raf ömrü uzun olsun diye katılan kimyasallar nedeniyle sucuk bana göre oldukça katkılı ve uzak durulması gereken bir ürün. Katkılı et ürünleri arasında en kötüsü değildir belki sucuk; çünkü sosis ve salamın bu konuda sicili daha kötü sanırım. % 100 dana eti etiketiyle satılan bir jambonun etiketindeki katkıları görünce ne kadar şaşırdığımı hatırlıyorum. Dana eti % 100 tamam, ama ya geriye kalanlar? Zaten bu “% 100 dana eti”, “% 100 doğal zeytinyağı” gibi etiketler tüketicinin algısını şaşırtmak için kullanılıyor gibi. Bu ifadeyi okuduğunuzda sanki içinde başka bir şey yokmuş algısı yaratılmak isteniyor. Ama gerçek hiç de öyle değil aslında. Böyle bir etiketi gördüğünüzde içindekiler kısmına mutlaka bakın; o % 100 maddenin yanında ne kadar çok katkı maddesi kullanıldığını görünce şaşıracaksınız. 


Pratik bir makarna sosu için uzun bir giriş oldu sanırım. Sucuktan başka yazdan kalma domates püresi, salça ve kuru fesleğenden oluşan bu sade sosun tarifine geldi sıra:

Malzemeler
Bir kangal sucuğun dörtte biri
1 çorba kaşığı domates salçası
2 su bardağı ev yapımı domates püresi
1 tatlı kaşığı kuru fesleğen

Yapılışı
1. Sucuğu halka halka kesin. Halkaları dörde bölerek iyice küçültün.
2. Bir sos tenceresinde sucukları biraz kavurun (Sucuk yağını bıraktığı için ayrıca yağ koymadım.).
3. Salçayı ekleyip biraz daha kavurun.
4. Domates püresini tencereye alıp kaynatın. Domatesler biraz suyunu çekince altını kapatın.
5. Fesleğeni ekleyin.

Not:
1. Bu ölçülerle yaptığım sos, bir paket spagettiye yetti.
2. Ankara’nın Tahtacıörencik Köyü’nde doğal yemle beslenmiş dana etinden, geleneksel yöntemlerle yapılan bu sucuk gerçekten güzel. Emeği geçen herkese bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim.