28 Ocak 2013 Pazartesi

Balkabaklı Lahana SalatasıHavuçlu lahana salatasını deneyen herkes beğendi. Bu durumdan aldığım cesaretle aynı salatayı bir de balkabağı kullanarak yapmaya karar verdim. Balkabağı mevsimindeyiz ne de olsa. Hem tadı güzel, hem faydalı, yani ne kadar kullanılsa az. Bu tarifte de ölçü vermiyorum. Yoğurt ve mayonezin, balkabağı ve lahana miktarına göre ayarlanması yeterli. Malzemelerin bütünleşmesi ama yoğurdun içinde kaybolmaması gerekiyor. O yüzden yoğurdu kaşık kaşık ekleyip, kıvama bakmak lazım. Mayonez için genel bir oran vermek gerekirse yoğurdun beşte biri olması yeterli. 


Malzemeler
Beyaz lahana
Balkabağı
Mayonez
Süzme veya katı yoğurt (Süzme yoğurt yoktu, yoğurdun sulanmamış taraflarını kullandım.)
1-2 diş sarımsak
Tuz

Yapılışı
1. Lahanayı ince doğrayın. Üzerine biraz tuz ekleyip elinizle ovun ve bir kabın içinde ağzı kapalı olarak yarım saat kadar buzdolabında bekletin.
2. Balkabağını rendeleyin.
3. Lahananın suyunu elinizle sıkarak süzüp, bir karıştırma kabının içinde balkabağı, sarımsak, yoğurt ve mayonezi ekleyin.
4. Tuzunu atıp iyice karıştırın.

Not
Biz bu salatayı beğendik. Yerken aklıma pişmiş malzemelerle salatanın nasıl olabileceği geldi. Bir dahaki sefere lahana ve balkabağını kavurup, öyle deneyeceğim. Sonuç güzel olursa onu da paylaşırım.