29 Kasım 2012 Perşembe

Patatesli Yumurta

           Çocukların beslenmesinde yumurtanın önemli olduğunu düşünüyorum ve onlara her gün yumurta yediriyorum. Neyse ki benim gibi çocuklar da seviyor yumurtayı. Yumurtayı marketten almıyoruz, doğal tavukçuluk yapılan bir çiftlikten geliyor.
            Yumurtayı bu kadar çok tüketince çeşitleme yapmak gerekiyor haliyle. Yumurta salatası, kaşarlı omlet, sahanda yumurta gibi her gün farklı bir şekilde pişirmeye çalışıyorum. Patatesli yumurta sevdiğimiz yumurta çeşitlerinden biri ve özellikle hafta sonu kahvaltılarında tercihimiz.
Pyumurta3


Malzemeler (6 kişilik)
3 patates (zar iriliğinde doğranmış)
1,5 çay bardağı zeytinyağı
4 yumurta (çırpılmış)
Tuz, karabiber

Hazırlanışı
Patatesleri zar şeklinde doğrayın ve tuzlayın. Tavada iyice kızdırdığınız yağın üzerine ekleyin ve arada bir karıştırarak patatesler yumuşayana kadar pişirin. (Patateslerin iyice kızarmasına gerek yok, yumuşamaları yetiyor.) Patatesler yumuşadığında, tavadaki yağı süzdürün. Çırpılmış yumurtaya karabiber ilave edin. Yağı süzdürdükten sonra yumurtaları ekleyip, tavanın ağzını kapatıp, pişirmeye devam edin. Yumurtalar hafif kızardığı zaman altını kapatıp, dilimleyerek servis yapın.
Notlar
-          Patatesli yumurtanın diğer omletlere göre daha bol yağda yapılması gerekiyor. Yağı bol olmazsa patatesler tavaya yapışır. O yüzden önce yağı bol koyup, sonra süzmek gerekiyor.
-          Patatesleri tavaya koymadan önce yağın iyice kızgınlaşmasını bekleyin, yoksa patatesler yapışır.
PyumurtaGEDC1765
İşte yağı biraz böyle bol oluyor.

Pyumurta1

Pyumurta2