29 Kasım 2012 Perşembe

Kuru Patlıcan Dolması

      Kurutulmuş dolma zamanı nihayet geldi ve bu sene Urfa’dan gelen kurutulmuş patlıcanlarla yaptım kışın ilk dolmasını. Kalabalık bir gruba hazırladığım için ben 25 tane patlıcan kullandım, iç ölçüsü de ona göre oldu haliyle. Gerçi kalabalık olmasak bile dolmayı birkaç gün tüketelim diye aşağı yukarı hep bu ölçülerde yapıyorum. İlk gün ana yemek, sonraki günler yemek yanına destek olarak değerlendiriyoruz, hiç ziyan olmuyor. 
 
Pdolması2


Malzemeler (8-10 kişilik)
25 adet dolmalık kuru patlıcan
2 su bardağı pirinç
100 gr (avuç içi kadar) dana kıyma
1 büyük boy kuru soğan
1 çorba kaşığı domates salçası
1 çorba kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
2 tatlı kaşığı kuru nane
Yarım çay kaşığı yenibahar
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
Tuz
1 adet halka halka dilimlenmiş limon

Hazırlanışı
İyice yıkayıp süzdüğünüz pirinci, soğanı, salçaları, kıymayı, zeytinyağını, baharatları ve tuzu bir kapta iyice karıştırın. Yayvan bir tencerede su kaynatıp altını kapatın, patlıcanları bu suyun içinde bir dakika kadar bekletip çıkarın ve süzün. Dolma harcını patlıcanlara paylaştırın. Dolmayı pişireceğiniz tencerenin altına halka biçiminde kestiğiniz limonları dizin, üzerine patlıcanları yerleştirin. Tereyağını minik zarlar halinde bölüp patlıcanların üzerine gelişigüzel yerleştirin. Tencereye iki parmak kadar sıcak su koyup, ağzını kapatın ve orta ateşte suyunu kontrol ederek ve çektikçe ekleyerek 45 dakika kadar pişirin.
Notlar
-     Dolmanın suyunun birden boca edilmesi değil, azar azar eklenmesi gerekiyor.
-   Güneydoğu mutfağında bu dolmanın ekşisini vermek için dal sumak kullanılıyor. Ben olmadığı için limonla yaptım ama bulabilirseniz bir sumak dalıyla da ekşisi ayarlanabilir. Bence sumağın ekşisi bu dolmaya çok yakışır.
-    Acı seviyorsanız pul biber de ekleyebilirsiniz. Çocuklar yiyemez diye ben koymuyorum ama acılı-ekşili güzel olur gibi geliyor.

Pdolması

Pdolması1